הבטחה לנכים: תיקון החוק לא יפגע בכם

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה בתיקון חוק הנכים, אשר לראשונה מעגן בחקיקה את כלל ההוראות וההטבות הנוגעות לנכי צה"ל.

חזקי ברוך , כ"ב בניסן תשע"ז

ח"כ אלי אלאלוף
ח"כ אלי אלאלוף
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת התכנסה היום (שלישי) לישיבת פגרה מיוחדת, על מנת לקיים דיון פתיחה בתיקון חוק הנכים, אשר לראשונה אוסף את כלל ההוראות וההטבות הנוגעות לנכי צה"ל, ומעגן אותם בחקיקה.

התיקון לחוק נעשה בעקבות דרישת מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, אשר קבעו כי לא ייתכן שהטבות כה רבות בסכומי כסף ניכרים ניתנות ללא מקור סמכות חוקי.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), ציין כי הצעת החוק הממשלתית כוללת 70 עמודים המפרטים את זכאויות נכי צה"ל בענייני דיור, שיקום תעסוקתי, רווחה כלכלית, קבלת טיפול והטבות פסיכוסוציאליות, רכב וניידות והטבות רפואיות.

זאת מעבר לתגמולים ולמענקים הניתנים לפי החוק הקיים כיום. הוא ציין את העבודה הרבה שנעשתה על ידי אגף השיקום במשרד הביטחון וארגון נכי צה"ל, במשך למעלה מחמש שנים, על מנת להכין את הצעת החוק.

ראש אגף השיקום במשרד הביטחון, חזי משיטה, אמר בדיון, "זהו חוק טוב, שאינו גורע ממה שקורה היום, ואף ישפר את זכויות נכי צה"ל. היה לנו דין ודברים ארוך עם ארגון נכי צה"ל, והגענו להסכמות. אני רואה בהם שותפים. אנחנו לא עושים טובה לאף אחד, זו חובת המדינה והחברה, לטובת אלה שהקריבו עבורן".

היועץ המשפטי של אגף השיקום, עו"ד ערן יוסף, הדגיש כי "בשום מקום לא נפגעו זכויות. מכאן ואילך התיקונים לזכויות ייעשו בחקיקה, כמו שהיינו אמורים לעשות מלכתחילה".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) הוסיף, "אני לא משוכנע שהכל צריך להיעשות בחקיקה ראשית, כי אז, אם נרצה לשנות משהו באיזשהו מענק, זה ייאלץ לעבור שלוש קריאות בכנסת".

יו"ר ארגון נכי צה"ל, חיים בר אמר כי "הבוקר מתחיל תהליך שיבטיח לכל אחד שאם חלילה ייפצע או יוחמר מצבו, הוא יקבל את השירותים הטובים ביותר. עד כה, רק 15% מהזכויות עוגנו בחוק. חוק זה איננו סוף פסוק, אלא נקודת התחלה להתדיינות עם משרד הביטחון. לאחר העיגון בחוק, יתחיל מסע לשיפור זכויות הנכים".

במקביל נשמעו בדיון קולות הטוענים כי החוק החדש עלול לפגוע בזכויות חלק מנכי צה"ל ו/או להקפיא אותן: "לא הגענו ליום הזה בהרמוניה. היו כאן סחיטות ואיומים והרבה תהליכים מכוערים. כל אמירה שהנכים לא נפגעים, היא אמירה לא מדויקת בלשון המעטה. יש פה פגיעה בפגועי ראש, בנכים קשים, בזכויות רכב רפואי, בנכי צה"ל המתגוררים בחו"ל, ועוד", אמר עידן קליימן, יו"ר מחוז תל אביב בארגון נכי צה"ל.

משה אברהמי, נכה צה"ל עם נכות מיוחדת ("מאה אחוז פלוס"), טען כי הוא ודומים לו אינם מוזכרים בחוק. אלי בירנבאום הביע חשש בשם לוחמי השייטת כי לא תהיה הכרה במחלות כתוצאה מצלילות במי הקישון.

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף הבהיר כי לא תיפגע ולא תוקפא אף זכות במסגרת אישור החוק. הוא הודיע כי הוועדה תקיים דיון נוסף בהצעת החוק מיד עם תום הפגרה.