עליה של 35% בעליה להר הבית

בארגוני המקדש מסכמים בסיפוק את ימי חג הפסח ומדווחים על עלייה דרמטית במספר העולים להר הבית תוך הבעת הערכה לשר ארדן ולמפקד המחוז.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשע"ז

ממראות החג בהר הבית
ממראות החג בהר הבית
צילום: מטה ארגוני המקדש

זינוק של 35% אחוזים במספר היהודים בהר הבית לעומת אשתקד, ושיא של עולים יהודים ליום אחד מאז שחרור הר הבית, הם חלק מתוצאות המהפך לטובה שעובר על יחסי היהודים, המשטרה והר הבית. כך מדווחים ארגוני המקדש בסיכומם של ימי חג הפסח.

על פי הדיווח למעלה מאלף שלוש מאות יהודים עלו לרגל להר הבית בימי החג עצמו, וכמעט אלף ושבע מאות, בחישוב כולל עם ערבי החג ואיסרו חג.

הרב יצחק לוי, מרבני ישיבת הר עציון ומוותיקי העולים המומחים בהר הבית, הגדיר את השינויים המפליגים בהר הבית ובכניסה אליו כ"ימות המשיח". לדבריו, מהפכת השירות לעולי הרגל הפך מהתנגדות למזמינה, כזו שמחממת את הלבבות הפועמים למקדש.

על שיתוף הפעולה בין הארגונים לכוחות המשטרה מדווחים שם כי "עוד לפני החג יזמו מפקדי המשטרה מכל הרמות שיחות ומפגשים עם נציגי העולים להר הבית במטה המשותף ובדרגים הפוליטיים במטרה לייעל את עליות וכניסות היהודים להר. ח"כ יהודה גליק שעמד בקשר רצוף עם המשטרה, אף הגיע למקום לבחון את התנהלות הסדרי הכניסה, בעוד שממנו עצמו הכניסה להר עדיין נמנעת בהוראת ראש הממשלה. לדבריו המשטרה יצאה מגדרה כדי להעניק חוויית עלייה חיובית ומזמינה".

עוד מציינים שם כי "הר הבית לא נסגר בפסח הזה אף פעם לכניסת יהודים בגלל התפרעויות או איומים מוסלמים. זאת בניגוד לשנים קודמות. בפורומי המעקב של מטה ארגוני המקדש דווח כבר בימי ערב החג על סדרת מעצרי מנע והרחקות תקופתיות מהר הבית של חשודים מוסלמים שהפרו את הסדר בעבר או שהתכוונו להפריע לעליית יהודים בחג. גם במשך ימי החג מנעה המשטרה כניסת צעירים מוסלמים חשודים אל ההר, ולראשונה אף פרצה מנעולים במסגד אל אקצה, ככל הנראה במסגרת איתור חשודים ודברי תקיפה כמו זיקוקים מוטות ואבנים".

"בשער הכניסה להר הרשתה המשטרה להעמיד דוכן של מטה ארגוני המקדש עם כיבוד קל לממתינים לעלות ההרה. שלט ברוכים הבאים חגיגי קיבל את העולים, והשוטרים אף חילקו כרטיסי ברכה לעולי הרגל. בכל ימי חול המועד הכניסה המשטרה את היהודים להר הבית בשתי קבוצות מקבילות בו זמנית, וזמן ההמתנה התקצר מאוד יחסית לשנים קודמות".

המקרה היחיד בו נסגר הר הבית בפני הממתינים היה בעקבות זינוק חד במספר העולים. כחמישים ממתינים הוחזרו לבתיהם וביקורם במקום בוטל. בארגוני המקדש מעירים ומציינים כי גם מבין אלו שזכו ועלו, לא כולם הורשו לקיים הקפה מלאה. "המשטרה הפיקה לקחים, הגדילה את מערך הכוחות ובפיקודו של מפקד המרחב דורון תורג'מן שירד לשטח הועלו כמות היהודים בכל קבוצת כניסה עד 44 לקבוצה. "בעוד שבשנה שעברה מקרים כאלו חזרו על עצמם שוב ושוב מתוך זלזול בעולים, השנה קצין הבידוק החדש אף כיבד את העולים בלביבות מביתו".

"במשך כל ימי חול המועד התקיימו תפילות וותיקין של העולים בעמדת המשטרה, כולל קריאה בתורה בספר תורה שהוכנס למקום. בשעת הצהריים התקיימו שם תפילות מנחה, ורבנים רבים השתתפו בתפילות ובעליות להר. ביניהם הרב צפניה דרורי, ראש הישיבה ורבה של קרית שמונה, הרב יצחק ברנד רבה של קהילת בני-עליה, הרב ישראל אריאל רבה של מכון המקדש, הרב יצחק לוי מרבני ישיבת הר עציון, וממדריכי הר הבית המפורסמים, הרב גור גולן ראש ישיבת הר ברכה, הרב שמואל מורנו, הרב עזרא שבט, הרב אלישע וולפסון מחבר ספר "לשכנו תדרשו", הרב חברון שילה מרבני ישיבת עתניאל, הרב שלומי בדש ועוד" מספרים בארגוני המקדש.

במטה הארגונים מציינים כי ההתפתחויות החיוביות בהר הבית נזקפות לזכותם של השר לבטחון הפנים גלעד ארדן, המפכ"ל, מפקד המחוז יורם הלוי ומפקד המרחב שמאז כניסתם לתפקידם עמלים על סילוק המפריעים מהר הבית, ושיפור עליית היהודים בכל מה שנתון לסמכותם.

"לעומת זאת, מלשכת ראש הממשלה עדיין מנשבת רוח של פחד וחשש מסיכונים. בהתאם לכך מונע ראש הממשלה עליית חברי כנסת להר הבית, ולפי דרישתו עוצרת המשטרה כל נסיון תפילה של יהודים במקום. אולם יש לציין שגם בתחום הזה ניכר שינוי לטובה. במשך כל ימי החג הוצאו 9 מתפללים יהודים מן ההר, לעומת 43 בפסח המקביל אשתקד".

"יש עוד הרבה מה לשפר גם בהר עצמו וגם בשער הכניסה העלוב כיום. אפילו הלחץ על העולים בתחומי ההר לא פסק כליל", אומרים במטה ארגוני המקדש, עם זאת, מעודדים שם מגישתה החדשה של המשטרה ונסיקת מספר העולים. "אם קצב העולים ימשיך ויגבר כך, כל מערך העליות להר הבית ישתנה, העליה תהפוך לחופשית, ודחיקת העולים לצאת כדי לאפשר כניסה לקבוצה הבאה תיפסק. מכאן הדרך לתפילות, לחידוש העבודה, ואחר כך גם לבניין בית המקדש, תהיה כבר הרבה יותר קצרה מאשר הדרך הארוכה בה צעדנו עד היום".

השוואת השנים האחרונות
צילום: מטה ארגוני המקדש