אמו של הדר לנתניהו:
"הפכת אותנו לאויב העם"

לאה גולדין, אמו של הדר גולדין הי"ד הטיחה בראש הממשלה: "בבקשה לא להלך אימים עלינו. הפכת אותנו לאויב העם. את אח שלך החזירו".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשע"ז

אמו של הדר גולדין הי"ד, שגופתו וגופת אורון שאול הי"ד מוחזקות בידי החמאס ברצועת עזה, פרצה בבכי היום (רביעי) בדיון הוועדה לביקורת המדינה על דוח המבקר בנושא מבצע צוק איתן.

ד"ר לאה גולדין מתחה ביקורת על מבקר המדינה יוסף שפירא והטיחה לעברו: "דוח המבקר שכח או שדאגו שישכח, שני חיילים מצטיינים: הבן שלי הדר גולדין ואורון שאול, שנחטפו למנהרות. היה חשוב למבקר להדגיש שהיה עובד זר חלל. אבל לא הוזכרו שני שבויים בעזה. אי אפשר לקרוא להדר ואורון חללים, הם לא חללים, הם נעדרים".

"החלטתם כבר שגורלם נחתם? איך סיימתם את המבצע כשהם שם? האם אנחנו, ההורים השכולים דוח פתולוגי בשבילכם? היום כמעט שלוש שנים אחרי המלחמה, לא מבצעים כלום מהחלטות הקבינט. הוועדה בעניין השבויים לא מתכנסת. אני יודעת איך יראה הדוח של המלחמה הבאה".

אמו של הדר קראה לעבר ראש הממשלה: ''שלוש שנים אנחנו שומעים 'אני אח שכול' - את אח שלך החזירו. בבקשה לא להלך אימים עלינו. הפכת אותנו לאויב העם".

לדבריה, "חמאס רצה לחטוף והיום יש לו שני חיילים. השאלה אם תצליחו להחזיר אותם בלי להוריד את המדינה ביגון שאולה היא זו שתקבע את תוצאות מבצע צוק איתן. תתביישו לכם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בדיון "אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים בשביל להחזיר את רון והדר, אבל יש סיכונים שאני לא מוכן לקחת".

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) התפרץ לעבר לאה גולדין ואמר: "זה לא בסדר, הטענות שלך מוגזמות". גולדין תקפה אותו בתגובה: "חצוף שכמותך, איפה אתם חברי הכנסת? מתי בפעם האחרונה שאלתם מתי מחזירים את שני הבנים? תתביישו לכם".

מוקדם יותר התפרץ אב שכול לעבר חברי כנסת, "שבו בשקט! איפה הייתם במבצע?", צעק האב. "יש כאן הורים שכולים. תכבדו אותם. הדיון הזה נעשה בגלל הילדים שלנו. תעשו סדר בקבינט. איפה הייתם במלחמה? איפה שהבן שלי נהרג? אל תתבכיינו, תתקנו את הממשלה".

דבריו של האב השכול נאמרו לאחר שחברי הכנסת מיקי זוהר, דוד ביטן ויואב קיש הגנו על עמדת נתניהו בנוגע לתפקוד הקבינט ב''צוק איתן'', וטענו כי "הבעיה היא ההדלפות".

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) קרא לקיים דיון ''על 2,200 אזרחים שנהרגו בעזה'' במהלך מבצע צוק איתן. האב השכול התפרץ לעברו "מה אתה עושה פה בכלל? איך הכניסו אותך לפה? לך תשבות רעב עם ברגותי. חבל שלא נהרגו בעזה 20 אלף. תעיפו את זחאלקה מהדיון". בסופו של דבר הוצאו מהדיון חברי הכנסת זחאלקה וקיש.

ראש הממשלה שהשתתף בדיון הוועדה לביקורת המדינה, אמר "השתדלנו להימנע מהמלחמה בדרום בכל דרך. אנחנו עומדים מול אויב מאוד קשה ואכזר". נתניהו הדגיש כי "באנו למוטט תשתיות של חמאס ביהודה ושומרון. הדבר הזה יצר אי יציבות מול עזה, מה גם שחמאס הכין תוכנית.

''הכוונה שלי באותה העת היתה להימנע ככל האפשר מאותה מלחמה. אם נידרש לכך, נבצע אותה במינימום מחיר. המחיר הוא מילה שמקפלת בתוכה עולם לכל משפחה ומשפחה, ואני מכיר את הכאב הזה ויודע מהו. החובה שלנו לנסות לצמצם את זה ככל הניתן", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הבטיח כי הוא ממשיך במאמצים להחזיר את גופותיהם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול הי"ד המוחזקות על ידי החמאס בעזה וגם את האזרחים הישראליים שמוחזקים ברצועה.

"אנחנו כמעט שלוש שנים אחרי צוק איתן. לא לעולם חוסן. אנחנו חווים את התקופה השקטה ביותר בדרום... חמאס מורתע. אנחנו צריכים לחדש את ההרתעה, לתדלק אותה. יש לי מדיניות שאני לא מוכן לקבל טפטופים", הבהיר נתניהו.

תא״ל (במיל') יוסי ביינהורן שערך את דו"ח מבקר המדינה ציין בדיון, "ייתכן שתהליך טוב יותר של קבלת החלטות היה בו כדי למנוע את המבצע״.

לדבריו, ״מאז כינונו ובמשך כשנה לא התקיימו בקבינט דיונים אסטרטגיים בנוגע לרצועת עזה. כשהדיון נערך הוא עסק רק בפעילות הצבאית ברצועת עזה ולקבינט לא הובאו חלופות נוספות, כיוון שנפסלו על הסף טרם הצגתן בקבינט״.

ביינהורן אמר עוד כי בדיוני הקבינט הוזכר איום המנהרות אך לא כפי שהיה מצופה. ״למרות שראש הממשלה ושר הביטחון הגדירו את איום המנהרות כאיום אסטרטגי ומשמעותי ביותר, לא נמצאה התייחסות כזאת בדיונים בקבינט.

''בפרוטוקולים של דיוני הקבינט שנמשכו בין שלוש לעשר שעות נמצאו אמירות מעטות בלבד במספר משפטים בודדים. בכך היה חוסר הלימה בין הדיונים המפורטים בלשכת ראש הממשלה ומערכת הביטחון לבין מה שהוצג בקבינט״, הסביר תא''ל במיל' ביינהורן.