ריבלין בפטריארכיה הלטינית
ריבלין בפטריארכיה הלטינית צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (רביעי) בפטריארכיה הלטינית שבעיר העתיקה בירושלים. עוד נשאו דברים המנהל האפוסטולי של הפטריארכיה הלטינית פיירבטיסטה פיצאבללה והפטריארך היווני אורתודוכסי תיאופילוס השלישי.

בדבריו ציין הנשיא ריבלין את משמעות חג הפסח היהודי וחג הפסחא הנוצרי והסמיכות בין מועדיהם השנה. הנשיא הדגיש שבחג הפסח אנו חוגגים יציאה מעבדות לחירות ובחג הפסחא התחדשות, "בעוד אנו חוגגים את חירותנו והתחלות חדשות אנו נאלצים להתמודד עם שובו של רוע ישן ומוכר.

הבעתי את תנחומיי בפני נשיא מצרים א-סיסי לאחר מתקפת הטרור נגד הקהילה הנוצרית במדינה. ישראל מעריכה את העמידה התקיפה של מצרים נגד הטרור. ולכם בני הקהילה הנוצרית בשעות קשות אלו, מחשבותינו אתכם. צפינו כולנו בתמונות הקשות מסוריה, ואף ביקרתי כמה מהפצועים שמטופלים בבתי החולים בישראל. מה שאירע בסוריה לקהילה הנוצרית ולמדינה כולה, הוא כתם על האנושות כולה''.

לדברי ריבלין, העם היהודי מכיר היטב את משמעות התפילה תחת פחד, וטרור. ''ברצוני להדגיש בפניכם מנהיגי הקהילה הנוצרית בארץ, שמדינת ישראל תעמוד איתנה כדי להגן על חופש הפולחן שלכם, על ביטחונכם ועל בטחון אתריכם הקדושים".

הנשיא הבטיח כי "ישראל מחויבת לחירויות הללו, ערכי הבסיס שלה כמדינה יהודית ודמוקרטית. הדבר נכון היום, כפי שהיה נכון לפני כמעט 70 שנה, כאשר דוד בן גוריון הכריז על עצמאותנו, וכפי שהיה נכון לפני 50 שנה, כאשר שבו יהודים אל העיר העתיקה והקדושה ירושלים, והעיר אוחדה. מבין החומות העתיקות הללו אנו יכולים להראות לעולם כולו כיצד אנו חוגגים את האמונות שלנו יחד, כיצד אנו מעצימים את קהילותינו, ובונים עתיד משותף. זהו חלומי, זוהי תפילתי", סיים ריבלין את דבריו וחתם בציטוט הפסוק: "שַׁאֲלוּ שְׁלוֹם יְרוּשָׁלָיִם יִשְׁלָיוּ אוֹהֲבָיִךְ" (תהילים, קכ"ב; ו'.)

המנהל האפוסטולי של הפטריארכיה הלטינית פיירבטיסטה פיצאבללה בירך את הנשיא והודה לו על הגעתו לבקר את מנהיגי העדה הנוצרית במשכנם, "אנו מודים לך על הרגישות בה אתה נוהג כלפי הקהילה הנוצרית בעיר הקודש, ובישראל כולה. אנו מעריכים את הסולדיריות שאתה מפגין כלפינו ואת האמירות הברורות בשני ביקוריך בטבח'ה בגליל לאחר התקרית המצערת שארעה במקום לפני מספר שנים.

''מפגשך עם הקהילות הנוצריות, במיוחד כאן בירושלים, חשוב. נכון שמספרנו לא גדול, אך אנו חלק בלתי נפרד מזהותה של העיר, ובלעדינו היא לא הייתה כפי שהיא".

עוד הוסיף המנהל האפוסטולי של הפטריארכיה הלטינית וסיפר אודות עולי הרגל הרבים הפוקדים את ירושלים לכבוד חג הפסחא, "ממצרים ועד מאוריציוס, אירופה ואסיה, אמריקה ורוסיה, ירושלים התמלאה במבקרים בצבעים, תלבושות, שפות, מסורות ותפילות שונות, שאני בטוח שאי אפשר למצוא במקום אחר בעולם. היה מרתק לראות את השוטרים הישראלים המגיעים לעיר הקודש כדי לעזור לחוגגים, לכוון את האנשים לייעדם".

המנהל האפוסטולי של הפטריארכיה הלטינית ציין את הקושי בלחגוג את חג הפסחא לצד העדויות על האירועים הקשים המתחוללים באזורנו, סיים את דבריו ואמר: "זו האמונה שלנו, ואין אמונה בלי תקווה".

הפטריארך היווני אורתודוכסי תיאופילוס השלישי אמר באירוע "אדוני הנשיא, ביקורך מתקיים בזמן שהאזור שלנו סובל מאירועים ומתקפות נבזיות של אלימות כנגד המין האנושי. אנו מעריכים את החמלה שאתה מפגין כלפי החיים האנושיים והכבוד שאתה רוכש להם. בימים אלה של ציון החגים המשותפים, אנו רואים כיצד יחסינו העמוקים מאחדים יהודים ונוצרים, צאצאי אברהם, יחד עם אחיותינו ואחינו המוסלמים.

''הסמיכות של החגים היא סימן נפלא לתקווה. בעולם של בלבול וסכנה, ירושלים וארץ הקודש הן המקום היחיד בהם אפשר למצוא מקלט. ראינו זאת בימים אלה כשבירכנו אלפי עולי רגל ממזרח וממערב", הוסיף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו