התלמידות במעבדה
התלמידות במעבדה צילום: אולפנת בנ"ע באופקים

טוהר טימסיט, תלמידת כיתה י"א באולפנת בני עקיבא באופקים, שותפה למיזם הטסתו לחלל של לוויין התלמידים שיצא לדרכו המחקרית בארה"ב.

בראיון ליומן ערוץ 7 היא מספרת על המיזם לו היא שותפה כבר מכיתה ט' ואתמול (שלישי) הגיע לשלב היישום המרגש.

"כל הפרויקט חוויה גדולה שלא ניתן לתאר אותה. זה התחיל בכיתה ט' שאמרו לנו שאנחנו בונות לוויין. זה היה נראה מטורף, אבל נכנסנו לזה בכל הכוח", היא מספרת ומסבירה את תפקידה של הקבוצה שלה בהכנתו של הלוויין: "הקבוצה שלנו הייתה אחראית לטרמיקה, לאיזון הטרמי בלוויין, כלומר איך גורמים ללוויין להיות עמיד בכל טמפרטורה, גם אלף מעלות וגם מינוס אלף מעלות, וגם כשאלף מעלות ומינוס אלף מעלות מגיעות יחד במקביל".

טימסיט נשאלה איך נבחרו חברות הקבוצה שתיכנס למיזם הגרנדיוזי, ומספרת כי בעיקר מדובר בהתרשמות ובמצוינות לימודית של חמש יחידות מתמטיקה פיזיקה אנגלית וכו'. "זה דרש מאיתנו המון, גם להשלים שיעורים שפספסנו כי הלכנו לפרויקט הזה. זה לא היה קל. זה היה מאתגר מאוד".

בדבריה טימסיט לוקחת את המיזם לאפיק לא צפוי לכאורה כשהיא קובעת כי מדובר בלא פחות מאשר "קידוש ה' גדול. חקר החלל הוא תחום מאוד נחשק היום וזו פעם ראשונה בעולם שתלמידים עושים את זה וזה שמדובר בתלמידים מישראל זה היה נראה לי שליחות ענקית".

על מגמתו של הפרויקט כולו שמסתכם בלוויין קטן בגודל של 20 על 10 על 10 ס"מ, "זה ננו לוויין חקר שהמטרה שלו היא חקירת צפיפות הפלאזמה בשכבות האטמוספרה הנמוכות, שזה היונוספרה התחתונה", אומרת טימסיט ו"מתרגמת" את הדברים: "האטמוספרה מחולקת להרבה חלקים. השכבה התחתונה, בין שישים לשלוש מאות קילומטר, היא היונוספירה שהיא השכבה שפותחת את האטמוספירה. בעצם חקרנו את צפיפות החלקיקים ביונוספירה".

מדבריה עולה כי בין השאר חשוב מחקר זה על מנת להגן על לוויינים העלולים לקרוס וליפול אם קיים לחץ חלקיקים באזור זה.

באשר לתחושות לפני השיגור והביטחון, שיש או אין, שהמהלך אכן יצליח, היא אומרת: "כלום לא בטוח. עשינו את כל ההשתדלות וקיווינו שבסיעתא דישמיא זה יצליח אבל להיות בטוחים? אני לא יודעת אם יש מישהו שבטוח".

על המשפט האחרון נשאלה עד כמה המונח 'סיעתא דישמיא' היה זר לשותפי הפרויקט שנמצאים מעבר לים. "כשנכנסנו לפרויקט היו הרבה מפגשים והרצאות והיו באים אלינו ואומרים שבנות אולפנה לומדות רק תורה. וממש לא. אנחנו רוצים להרחיב בכל דבר שהוא שליחות של הקב"ה והוא מבחינתנו קידוש ה', וזה שאנחנו בנות ובנות דתיות לא אומר שפחות נתעסק בדברים כאלה".

בדבריה מציינת טימסיט כי אין ללוויין ששוגר מועד תפוגה. הוא משוגר בלחץ המירבי ומתחיל את פעילותו המחקרית, משרד לתלמידי קורסי חובבי רדיו ברחבי העולם ומסיים את חייו עם חיכוך החום בבוא שעתו. בדבריה היא מעירה כי לוויין דומה מסדרה זו שוגר לפני כשלוש שנים והוא עודנו מרחף בחלל ועושה את משימתו.