"לא בונים ביטחון לפי ההורים שכולים"

ח"כ מוטי יוגב מגיב לדברי אמו של הדר גולדין הי"ד שהטיחה בראש הממשלה דברים קשים. "מדינת ישראל לא יכולה לעשות כל דבר".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשע"ז

חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ מוטי יוגב, מגיב בראיון לערוץ 7 לדברים הקשים שהטיחה אמו של הדר גולדין הי"ד בראש הממשלה ובחברי הכנסת, בדיון בוועדה לביקורת המדינה בנוגע לדו"ח על מבצע צוק איתן.

"חטיפת הדר גולדין, אורון שאול ואזרחים נוספים היא בעיה קשה. כולנו היינו רוצים שגופותיהם יוחזרו לישראל ולהגביר את הלחץ על החמאס. עם זאת, יש בעזה מליון ותשעה מאות אזרחים ערבים - ומדינת ישראל לא יכולה לעשות כל דבר במציאות הזו. גם לפדיון שבויים יש מחיר. לצערי גם בעתיד נאלץ למסור נפש יהודית למען בטחון ישראל", אומר יוגב.

הוא מותח ביקורת על התנהלות מבקר המדינה בדו"ח שפרסם. "אני מכיר את תחום המנהרות היטב ועתיד להיפגש עם מבקר מדינה מחר, והוא יצטער שהוא לא פגש בי לפני פרסום הדו"ח. יש לי מה לומר. למעלה מ-15 שנים אני מתעסק בתחום, כראש מטה באוגדת עזה. לצערי הדיון היה רגשי ואנושי. אין מי שישפוט אב שכול או אלמנה - ואני לא בא לשפוט אף אחד, אבל לא לפי זה בונים את בטחון ישראל . הדיון חסר מיקצועיות - ואם כך מתנהלים הדיונים בוועדה לביקורת המדינה -אז זה לא רציני".

לדבריו, "איום המנהרות לא אסטרטגי אך יש לטפל בו כי הוא יכול להביא הרבה מאוד קרבנות . ראש הממשלה לא עשה טעות בכך שלא הודה ונתן גיבוי למבקר. אני עד שבוועדת המשנה חוץ וביטחון ב-2014, נאמר שרואים באיום המנהרות משהו הרבה יותר משמעותי ואפילו אסטרטגי. ראש הממשלה הורה לכוחות הביטחון להקצות הרבה עוצר משאבים לטיפול המנהרות. איום המנהרות מורכב - וגם כיום אין לנו את כל הפתרונות בעולם".

ח"כ יוגב גורס כי "המערכה הבאה בעזה הבאה אינה קרובה. לא אנחנו רוצים בה ולא החמאס שהוכה קשות. יש להכות בכל רשע שישלוט בעזה ולמצוא גורם אזרחי שיכול לשלוט בעזה, ונהפוך אותה לשכנים ולא לאויבים. זה חזון ואולי זה הזוי אבל לשם צריך להתקדם".

"אני שמח שראש הממשלה הצליח לשמור על קור רוח ועל אחריות מנהיגותית, גם מול דיבורים לא קלים והזויים של אנשי שמאל, וגם מול רגשות של משפחות שכולות. את ביטחון ישראל צריך לנהל בהרבה קור רוח וראיה כללית לבטחונה של מדינת ישראל", הוא מסכם.