הרב קרים תמך בפקודת השירות המשותף

בשיחות סגורות שקיים האלוף (במיל') חגי טופולנסקי הרבנים הצבאיים השתתפו בדיוני ועדת השירות המשותף והיו שבעי רצון מנוסח הפקודה.

אבישי גרינצייג , כ"ד בניסן תשע"ז

חגי טופולנסקי
חגי טופולנסקי
צילום: דובר צה"ל, פלאש 90

הרבצ"ר היוצא הרב רפי פרץ והרבצ"ר הנוכחי הרב אייל קרים היו שותפים לכתיבת פקודת השירות המשותף, כך עולה ממידע שהגיע לידי 'בשבע'.

על פי המידע, בשיחות סגורות שקיים האלוף (במיל') חגי טופולנסקי, שסיים לאחרונה את תפקידו כראש אכ"א, הרבנים הצבאיים השתתפו בדיוני ועדת השירות המשותף והיו שבעי רצון מנוסח הפקודה. באותן שיחות הביע טופולנסקי תמיהה מדוע הוא מותקף בידי רבנים, זאת מאחר שהרבצ"רים רצו אולי לשנות מילה או שתיים, אבל היו בסך הכול מרוצים מהפקודה.

טופולנסקי טען באותן שיחות כי לדעתו מדובר בהקצנה של פלג מסוים בציונות הדתית, אלא שכזכור, בצעד יוצא דופן הציגו כל רבני הציונות הדתית מכל קצות הקשת חזית אחידה נגד פקודת השירות המשותף ונגד מגמת עירוב המינים ביחידות השדה. "מאוד מפתיע לשמוע שהרב קרים תמך בפקודת השירות המשותף והיה שבע רצון ממנה", אומרים גורמים בציונות הדתית, "אולי הוא הרגיש שהנוסח הזה הוא המקסימום שהיה יכול להשיג, ולאחר התמיכה הציבורית הנרחבת מכל רבני הציונות הדתית הוא קיבל לגיטימציה לדרוש מהרמטכ"ל יותר".

מידע נוסף שהגיע לידי 'בשבע' מעלה כי בנוסף לשותפות בניסוח פקודת השירות המשותף, הרב קרים אף עודד את הקצין הדתי סא"ל ניר דופט לשמש כמג"ד גדוד החי"ר המעורב החדש. מדובר בתמיכה מפתיעה, בעיקר על רקע נייר העמדה שפרסמו שורת רבנים ורבניות ליברלים בציונות הדתית הקובעים שאסור בהחלט לשרת ביחידת שדה מעורבת. לטענת גורמים המעורים בנושא, הרב קרים עודד את דופט לקבל את התפקיד בטענה כי כאדם דתי יצליח לשפר את מצב הצניעות בגדוד המעורב.

בתוך כך לעיתון 'בשבע' נודע כי בגדוד של דופט שמוקם בימים אלה, הוחלט על תוכנית פיילוט של מחלקה מגדרית ולא מעורבת, לנשים בלבד. החלטה זו באה כהמשך להחלטה להחזיר את הפלוגה המגדרית בגדוד גפן בבית הספר לקצינים, וכהמשך לשיחת הרמטכ"ל עם כל מפקדי הגדודים המעורבים. בשיחה הבהיר איזנקוט למפקדי הגדודים כי האווירה המתירנית בתוך הגדודים המעורבים חייבת להיפסק. הרמטכ"ל דרש כי תישמר אווירה נאותה מבחינת הצניעות, וכי יחודדו הנהלים הרלוונטיים. לדברי גורם צבאי, שינויים אלה החלו להיראות בשטח. את השינויים הללו יש גם מי שמייחסים לזכות הצעתו של הרב קרים לדופט "להשפיע מבפנים".

"מדובר בהחלט בשינוי חיובי. אמנם אני מתנגד לשירות בגדוד מעורב, אך מי שכבר החליט לשרת בגדוד כזה יקבל אפשרות להקפיד יותר על הצניעות", אומר הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע, שנפגש עם הרמטכ"ל לאחר מכתב הרבנים האחרון. הרב גלעד לא חושש שהמחלקה המגדרית תגרום לבנים ובנות דתיים לשרת בו ושצה"ל ינופף בו כדי לעודד בנות דתיות לשרת בו. לדברי הרב גלעד, ראשי צה"ל הבטיחו להם כי דתיים לא יאולצו בשום אופן לשרת בגדודים המעורבים, וכי השירות באותם גדודים יהיה וולונטרי אף לבנים.

"אמנם הכול ייבחן במבחן המציאות, אך הפעם התרשמנו מדברי הרמטכ"ל וראש אכ"א שבכוונתם לתקן באמת את הדרוש תיקון, והם כבר התחילו ליישם זאת", אומר הרב גלעד, שיצא מעודד מהפגישה. "הרמטכ"ל גילה רצון טוב והבטיח לשפר את מצב הצניעות בצבא. הוא הבטיח שעד סוף 2017 לא יהיו יותר שירותים משותפים, והוא כבר התחיל ליישם זאת".

עוד הצעה שנשקלת בחיוב על ידי הרמטכ"ל בעקבות פגישת הרבנים עמו, היא הצעת הרבצ"ר כי לכל תרגיל גדודי יצורף קצין שאחראי על יישום פקודת השירות המשותף וההפרדה הראויה בין חיילים לחיילות.

דו"צ: הרבצ"ר מתואם עם רבני הציונות הדתית

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדברים כי "צה"ל הוא צבא העם המשלב את כלל האוכלוסיות תוך הקפדה על שמירת אורח חייהן. פקודת השירות המשותף גובשה בצוות שכלל את כל הגורמים הרלוונטיים, ובהם הרבצ"ר אשר מהווה שותף מלא לעבודת המטה עם הפיקוד הבכיר בצה"ל. מטרת הפקודה היא לאפשר את מימוש מטרותיו המבצעיות של צה"ל, תוך שמירה על כבודם ואמונותיהם של כלל המשרתים. הפקודה נבחנת באופן שוטף ויתבצעו התאמות בהתאם לצורך.

"האמירה בדבר אי-הסכמה בין הרב הראשי לצה"ל ובין רבנים אחרים הפוכה מן המציאות: עשרות רבנים, מכל קצוות הקשת, עומדים בקשר יומיומי עם הרבצ"ר, ומנהלים את כלל השיח עם הפיקוד הבכיר של צה"ל על ידו ומכוחו. הרבצ"ר עסוק מאז כניסתו לתפקיד בהעצמת השיח הפיקודי והערכי בתוך צה"ל ולא באמצעות כלי התקשורת. הרבצ"ר משוחח עם הרבנים הצבאיים ושאר סגלי הרבנות, וכן עם חיילים ומפקדים בצה"ל, כמו כן גם עם רבנים וגורמים אזרחיים נוספים ובכלל זה באירועים ציבוריים-פומביים. להשקפת הרב הראשי לצה"ל, בשלב זה יש להתמקד במשימות אלה.

"הרבצ"ר שוחח עם סא"ל ניר דופט מספר פעמים מאז מינויו לתפקיד, וסבור שנוכחותו בגדוד עשויה להיות חשובה ומשמעותית. זאת לצד הידיעה הברורה שביצוע התפקיד אינו כרוך באיסור הלכתי כלשהו, ומאפשר הקפדה מלאה על הלכות צניעות ובכללן איסורי ייחוד, נגיעה וכו'".

הרב רפי פרץ לא מסר תגובה לכתבה, והרב קרים עצמו סירב להתראיין לעיתון 'בשבע'.