בניה. אילוסטרציה
בניה. אילוסטרציהפלאש 90

במהלך ביקורו האחרון בסין חתם ראש הממשלה בנימין נתניהו על הסכם סחר עם ממשלת הרפובליקה העממית של סין, במסגרתו יגויסו עובדים סינים לעבודה בישראל בענף הבנייה ובענפים נוספים.

הממשלה צפויה לאשר את ההסכם בישיבתה השבועית שתתקיים הבוקר (ראשון), אולם בערוץ 2 דווח הבוקר כי מאחד הסעיפים בהסכם משתמע שעובדים אלו לא יעבדו ביו"ש.

בסעיף המדובר בהסכם שנחתם בעקבות ביקורו האחרון של נתניהו בסין, נכתב כך: "שני גופי היישום מסכימים לנקוט את הצעדים הדרושים כדי להבטיח יישום מהיר של הליך הגיוס. גופי היישום מסכימים לנקוט צעדים סבירים כדי להגן במשותף על ביטחונם האישי של העובדים הסינים במהלך תקופת ההעסקה שלהם בישראל. למטרה זו, מוסכם כי עובדים סינים המגויסים במסגרת נוהל יישום זה יעבדו באזורים בישראל המיועדים ומוסכמים על ידי הצדדים להסכם מעת לעת".

הסעיף מגביל, כאמור, את האזורים בהם יעבדו עובדים סינים, אך בכוונת מכוון ההגבלה איננה מוגדרת בו. ההסכם אף מדגיש כי הסיבה לסעיף היא ביטחונם של העובדים.

במשרד המשפטים ובמשרד החוץ אמרו כי אין מניעה משפטית לאישור ההסכם, שמתבסס על החלטות ממשלה קודמות שנועדו להסדיר את קליטת העובדים מסין.

עודד רביבי, ראש מועצת אפרת וראש דסק החוץ של מועצת יש"ע, מסר בתגובה, "מצוקת הדיור איננה פוסחת על היישובים ביהודה ושומרון, לצערנו הסכם הסחר עם ממשלת סין עושה הפרדה בין אפרת לחולון, בין שילה לבת ים. ההבחנה הזו, פוגעת באזרחים ישראלים שווה זכויות, ותגרום לעיכובים נוספים בבנייה החוקית ביו"ש שממילא מתעכבת פעם אחר פעם בגלל אירועים ביטחוניים".