התפילה העתיקה שנוגעת בלבבות

החזן דניאל כל-טוב מספר לערוץ 7 על תפילת "אל מלא רחמים", ההיצמדות לנוסח התפילה שנקבע בפקודה הצה"לית ועל ההצלחה לרגש בכל פעם מחדש

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח בניסן תשע"ז

תפילת האזכרה "אל מלא רחמים" מהדהדת בכל אזכרה וטקס ממלכתי, בפרט בימים אלו - יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות איבה.

דניאל כל-טוב, עורך דין במקצועו וחזן בית הכנסת "היכל הבנים" בכפר שמריהו, משמש גם כממלא מקום החזן הראשי לצה''ל, עובר בין הטקסים הממלכתיים והאזכרות שמהם נבצר החזן הראשי שי אברמסון.

כיצד מצליחים לחזור על המילים של "אל מלא רחמים" בכל טקס וטקס, ועדיין לרגש ולהתרגש?

''זו אכן משימה שהיא לא תמיד קלה, מאחר שזה טקסט שנאמר שוב ושוב בגרסאות שונות בעשרות ומאות טקסים שונים. במישור המוזיקלי משתדלים להכניס בכל ביצוע איזה שינוי קל על מנת לשמור על חידוש והתחדשות. במישור הנפשי, אם אפשר לקרוא לזה כך, לקראת כל טקס אני משתדל לקרוא על נושא הטקס על מנת 'להיכנס לאווירה' ולהתכוון בביצוע לזיכרון מי שמזכירים באותה הזדמנות''.

יש כמה נוסחים של תפילות שנפוצים בקהילות ישראל, מי קובע את הנוסח שנאמר בטקסים הממלכתיים?

כל-טוב מספר כי הנוסח ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל נקבע על ידי הרבנות הצבאית, ועבר שינויים במהלך השנים בעקבות מאורעות שונים, כמו התוספת של "מי שנרצחו בארץ ומחוצה לה בידי ארגונים מארגוני הטרור" הנאמרת בטקס המרכזי בכותל.

''הנוסח הנאמר כיום בטקסי יום הזיכרון התקבע בפקודת מטכ"ל 33.0901 והוא הנוסח המופץ לכל החזנים הצבאיים. הנוסח ליום השואה נקבע על ידי הרשות לזיכרון השואה והגבורה - יד ושם. אמנם נוסחים שונים הודפסו בסידורים ומחזורים, היו כאלה שנהגו להזכיר שמות של מחנות השמדה, אך כחזן צבאי אני נצמד לנוסח הקבוע בפקודה''.

החזן אריה בראון ז"ל ונתניהו - 1996
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

מעבר לנוסח של הטקסט הכתוב, ישנו הנוסח המוזיקלי של התפילה הזו. כל טוב מספר כי ''ביום השואה אני נוהג לשיר את הנוסח שקיבע החזן משה שטרן שיחיה, ובשאר הטקסים אני כאמור משנה בכל פעם, אך תמיד אוהב להיזכר בנוסח המיוחד של החזן הצבאי הראשי המיתולוגי אריה בראון ז"ל''.

מה עובר בראשך כחזן בעת אמירת "אל מלא רחמים"?

''גם כאן העניין תלוי הקשר - ביום השואה אני נזכר בבני משפחתי שנספו, או בדמות ספציפית עליה קראתי. ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל מלווים אותי כל החיילים שהכרתי במהלך השירות הצבאי, ובאופן יותר אישי אני חושב על בת דודתי בת שבע אונטרמן הי"ד שנרצחה על ידי בן עוולה''.