"לא רק גויים הצילו יהודים בשואה"

המכללה ירושלים חקרה את תופעת היהודים שהצילו יהודים. פרופ' כץ: "רבים מהם היו יהודים דתיים".

בני טוקר , כ"ח בניסן תשע"ז

אוושויץ
אוושויץ
צילום: אייסטוק

המכללה ירושלים עורכת היום חידון מורשת השואה לתלמידי החמ"ד בסימן יהודים למען יהודים על יהודים שעזרו והצילו יהודים בזמן השואה. הארוע מתקיים במרכז ז'ראר בכר.

פרופ' יעקב כץ נשיא המכללה ירושלים אומר לערוץ 7 כי במשך שנים חשבנו שהמצילים העיקריים היו הגויים חסידי אומות העולם.

"שמענו תמיד על גויים שעזרו והצילו יהודים אבל אנחנו לא מספיק ערים לכך שהיו יהודים רבים ברחבי אירופה שעשו מאמצים עליונים כדי להציל יהודים בודדים ואפילו קבוצות וקהילות שלמות בפעילות פוליטית מול קונסולים ומדינות כולל במזרח הרחוק תוך סיכון עצמי ממשי. הדוגמא הקלאסית היא ד"ר זרח ורהפטיג שפעל לכך שיהודים יוכלו לקבל ויזות במדינות כמו יפן וסין וכך נצלו חייהם של אלפי יהודים".

לדבריו המכללה חוקרת מזה שנים את סוגית המצילים היהודים, "יש במכללה מרכז ללמודי השואה בראשות הרבנית אסתר פרבשטיין ובתוכו מחלקת מחקר שבודקת את פעילותם של המצילים היהודים. בשנים הראשונות לקום המדינה אף אחד לא רצה לגעת בזה אבל אחרי משפט אייכמן הדברים היו נגישים ופתוחים יותר, גם ביד ושם ואוניברסיטת בר אילן חוקרים את זה".

פרופ' כץ מקווה שהחידון לתלמידי החמ"ד יוסיף לשימור זכרון השואה בקרב הדור הצעיר, "אנחנו ערים לכך שדור נצולי השואה הולך ומתמעט וכדי לשמר אנחנו חייבים לעורר את הדור הצעיר בדרכים עדכניות ועכשוויות. החידון הוא אחד הדרכים הטובות, היום בשלב הגמר משתתפים 12 תלמידים ו-12 תלמידות שמזה שנה לומדים את החומר לחידון שמתבסס על חוברת מיקוד שהוצאנו על בסיס כל הידע המצטבר על יהודים שהצילו יהודים".