צפירת הזיכרון בירושלים
צפירת הזיכרון בירושליםצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה יימשכו הבוקר (שני). בשעה 10:00 נשמעה צפירת זיכרון בת שתי דקות בכל רחבי הארץ.

לאחר הצפירה התקיים טקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה ב"יד ושם" בירושלים. בטקס נכחו נשיא המדינה, ראש הממשלה, קנצלר אוסטריה, סגן יושב ראש הכנסת, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יו"ר הסוכנות היהודית, הרמטכ"ל, המפכ"ל, זקן הסגל הדיפלומטי, ראש העיר ירושלים, ארגוני ניצולים ולוחמים ומשלחות מרחבי הארץ ומחו"ל.

בשעה 11:00 נפתח בכנסת טקס "לכל איש יש שם" בהשתתפות הנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, נשיאת בית המשפט העליון, הרבנים הראשיים, שרים וחברי כנסת.

הנשיא ריבלין הקריא שמות בני משפחה של חללי צה"ל, ניצולי שואה שהם ״נצר אחרון״ לשמם: "חללי 'נצר אחרון' לא הותירו אחריהם מי שיאמר עליהם 'קדיש', לוחמים שחוו את השואה, שריד אחרון מכול משפחתם שאבדה ונפלו במערכות ישראל - במותם היו לסמל האנושי שמחבר בין שואה לתקומה".

נתניהו סיפר בטקס על אב רעייתו, שמואל בן ארצי. "הייתה לו נפש רכה וטהורה והוא מעולם לא התאושש באמת. זמן קצר לפני שנפטר הוא היה מזכיר את שמה של אחותו התאומה יהודית שנספתה בשואה. גרונו היה נחנק, דמעות היו זולגות מעיניו והוא לא היה יכול להוסיף דבר. בצוואתו ביקש מאיתנו שנכתוב על המצבה שלו: 'שריד למשפחתו שנספתה בשואה'".

בשעה 13:00 נערך טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור ביד ושם.

יותר מעשרת אלפים בני נוער ישתתפו אחר הצהריים במצעד החיים ה-29 ויצעדו את שלושת הקילומטרים בין מחנות אושוויץ ובירקנאו שבפולין. הצועדים מגיעים מכ-50 מדינות, בהן מרוקו, פנמה, ארצות הברית ועוד.

את המצעד מובילים הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט, הרב הראשי לישראל לשעבר ישראל מאיר לאו ושר החינוך נפתלי בנט. לראשונה יצעדו לצד השר בנט עוד 12 שרי חינוך ממדינות העולם, שיגיעו ללמוד כיצד ממשיכים להנחיל את זיכרון השואה ולקחיה במערכות החינוך השונות.

נתניהו בטקס הנחת הזרים ביד ושם
נתניהו בטקס הנחת הזרים ביד ושםצילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ
אוהל יזכור ביד ושם
אוהל יזכור ביד ושםצילום: אלירן אהרון