אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: קובי גדעון. פלאש 90

מחקר משווה שערך 'חזון לאומי'-המרכז למנהיגות ציונית יחד עם המכון לאסטרטגיה ציונית, המתפרסם לקראת יום העצמאות ה-69 מעלה כי ישראל איננה יוצאת דופן ממדינות דמוקרטיות אחרות, בבחירת סמליה ואינה מפלה את המיעוטים במדינה.

המחקר שנכתב על ידי אלמוג תורג'מן ונערך בידי נועה לזימי ועדי ארבל, בדק 32 מדינות דמוקרטיות מפותחות החברות ב- OECD בדומה למדינת ישראל. ההשוואה נערכה אל מול דגלים, סמלים והמנונים לאומיים של מדינות אלו, על רקע הטענות כי סמליה הלאומיים של ישראל, מפלים לרעה את המיעוט הערבי.

מהממצאים עולה תמונה חד משמעית: ברוב המכריע של המדינות שנבחנו יש שימוש בסמלים לאומיים המבטאים מורשת דתית, אתנית או לאומית של מקימי האומה.

30 מתוך 32 מדינות שנבדקו אינן הומוגניות מבחינה דתית, דהיינו הקבוצה הדתית הדומיננטית אינה מהווה יותר מ-90% מקרב האוכלוסייה. רק 13 מדינות הומוגניות מבחינה אתנית.

ב-28 מתוך 32 מדינות, המנון המדינה כולל מילים הנושאות אופי דתי, לאומי או אתני.ב-26 מתוך 32 מדינות, סמל המדינה הינו בעל זיקה דתית או לאומית. ב-11 מקרים הסמל נושא צלב או סהר.

עוד עולה מהמחקר כי ב-25 מתוך 32 מדינות, דגל המדינה כולל מרכיבים דתיים בעלי זיקה ללאום המייסד, לדת או מולדת היסטורית. ב-11 מקרים הדגל נושא צלב או סהר.

המחקר המלא

עורכי המחקר מציינים כי מהנתונים ניתן לראות בבירור, שמדינת ישראל אינה יוצאת דופן בבחירת סמליה הלאומיים. "למעשה, השימוש של ישראל בסמלים הלקוחים מתוך ההיסטוריה והמורשת היהודית מהווה ביטוי של מסורת אוניברסלית ארוכת שנים אשר אין בה כדי להעיד על אפליה או הדרה של מיעוטים החיים בישראל" הוסיפו.

מנכ"לית המכון לאסטרטגיה ציונית, מירי שלם אומרת כי "מחקר זה הוא פרסום נוסף בסדרת מחקרים משווים של המכון בו אנו מראים כי הטענות לפיהן ישראל מנהלת מדיניות מפלה כלפי המיעוטים בה הינן משוללות כל יסוד. הניסיונות של ארגון עדאלה ודומיו להציג את ישראל כמדינת אפרטהייד, אינן מגובים בעובדות, ומהוות עדות נוספת לכך שמטרתו של עדאלה הוא לא לקדם את זכויות המיעוטים, אלא לקרוא תיגר נגד היותה של ישראל מדינת הלאום הדמוקרטית של העם היהודי".

יו"ר 'חזון לאומי', אריאל קלנר בירך על עבודת המחקר והוסיף "הגזענות איננה בצד של ישראל, אלא בקרב אלה המעלילים עליה שהיא גזענית. מחקר זה, פרי עבודה משותפת של 'חזון לאומי' והמכון לאסטרטגיה ציונית, מראה שאין שחר לטענות האפליה והאפרטהייד כנגד ישראל. דווקא הטענות כנגד ישראל, הן אפליה בוטה כלפי המדינה היהודית והחלת סטנדרטים כפולים כלפיה, כפי שמוכיח המחקר המשווה שערכנו".