החרטומנית
החרטומנית צילום: יהונתן מירב, החברה להגנת הטבע

ביום ראשון השבוע נצפתה ותועדה בבריכות המלח באילת, ציפור נדירה ביותר מסוג חרטומנית ארוכת מקור, שזו לה הפעם השנייה בלבד בישראל.

הציפור ביקרה כאן בעבר רק פעם אחת, לפני 33 שנים, בשנת 1984.

יהונתן מירב, צפר בכיר בחברה להגנת הטבע, אמר כי "הציפור נמצאה על ידי קבוצת צפרים מפינלנד, המבקרים בישראל. החרטומנית, או בשמו השני, דוביצ'ר ארוך מקור, הוא חופמאי בינוני בגודלו, המקנן בטונדרה הצפון אמריקאית ובמזרח רוסיה והופעתו בישראל היא לא פחות ממדהימה.

''זו בסך הכל התצפית השנייה אי פעם במין זה בישראל, הפעם הקודמת בו נצפה הייתה לפני 33 שנה, אי שם ביולי 1984, אז נצפה בגוש דן", סיפר מירב.

לדבריו, "הדוביצ'ר נמצא בבריכות המלח, צפונית לאילת, כשהוא באמצע מסע נדידה בחזרה לאזור בו הוא מקנן. הוא יבלה בבריכות המלח מספר ימים, בהם יתחזק ויאגור שומן ואז יצא צפונה וינדוד בתעופה ישירה עד לסיביר, שם יקנן בעוד כחודש. הוא ככל הנראה מתישהו התבלבל בדרכו, ובמקום לנדוד לאזורי החריפה בדרום ומרכז אמריקה, הוא תפס כיוון אחר וכנראה חבר לחופמאים ממין אחר ונדד איתם לחרוף באפריקה''.

מירב הסביר כי ''חופמאים הם מעופפים חזקים ושיאני בעולם בנדידה למרחקים ארוכים וכשאר בני משפחתו הוא מסוגל לעוף מאות ואלפי קילומטרים בלי עצירה ולחצות מדבריות וימים''.

צפרים וצלמי טבע רבים יצאו מכל חלקי הארץ, באמצע הלילה, על מנת להיות באילת עם הזריחה ולצפות באורח הנדיר. לשמחת ורווחת כולם, נמצא הדוביצ'ר במהירות ונצפה וצולם על ידי רבים.

''"החופמאי הנדיר מתהדר בלבוש קיץ מלא, כלומר בניצוי היפה ביותר בשנה והוא מוכן ומזומן לקראת עונת הקינון", מוסיף מירב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו