חוזרת לפעול
חוזרת לפעול צילום: רפי בביאן

אחרי הקפאה של שנתיים, נחתם היום (רביעי) הסכם בין הממשלה לחטיבה להתיישבות המסדיר את חזרתה של החטיבה לפעילות מלאה.

ההסכם נחתם במועצה האזורית ״שדות נגב״ שבעוטף עזה, בין האחראי מטעם הממשלה על החטיבה השר אורי אריאל, לבין ראש החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד, יחד עם עשרות ראשי מועצות מכל הארץ.

בעקבות החתימה על ההסכם תשוב החטיבה להתיישבות לפעול לקידום ההתיישבות והקהילה בכל רחבי הארץ. ההערכה היא כי תקציב פעילות החטיבה יהיה בסכום של כ-200 מיליון ש״ח בשנה.

כזכור, פעילות החטיבה להתיישבות הוקפאה בשנתיים האחרונות בעקבות חוות דעתה של המשנה ליועמ״ש דינה זילבר.

שר החקלאות אריאל אמר כי ״ביום זה צריך לברך שהחיינו וקיימנו לזמן הזה. ההתיישבות היא ערך, וכשעובדים ביחד יש הצלחות. עבדנו יחד עם ראשי המוצעות האזוריות כדי להחזיר את החטיבה להתיישבות לפעילות וזה מראה עד כמה היא חשובה לכולנו.

''היום הוא יום חג ואנחנו שמחים ומחויבים לחזרה מהירה של החטיבה לפעילות. אנחנו לפני ערב חג העצמאות, ואפשר לומר שהתקדמנו היום צעד נוסף לכיוון עצמאות מלאה''.

לדברי אריאל, ''החטיבה להתיישבות הוכיחה לאורך שנות קיומה שהיא כאן כדי ליישב את הארץ. בחרנו לקיים את הטקס במועצה האזורית שדות נגב ליד עוטף עזה, ולא במקרה''.

שר החקלאות הדגיש ''החטיבה להתיישבות המשיכה לעבוד בעוטף עזה על ידי אישור מיוחד, ורואים את התוצאות בשטח. עכשיו המשימה לתת דרייב ולהגדיל את מספר היישובים בנגב, בגליל וביהודה ושומרון. היו לנו שנתיים מאתגרות והיום אנחנו מברכים על המוגמר. אנשי החטיבה להתיישבות עובדים בצמוד לאנשי משרד החקלאות כדי לעשות מה שצריך על מנת שהחטיבה תכנס לפעילות בהקדם''.

ראש החטיבה גאל גרינוולד אמר ״החילוץ של החטיבה להתיישבות הוא הרבה מאוד הודות להתגייסות ראשי המועצות. אנחנו שמחים על חידוש הפעילות על מנת שהחטיבה תוכל להמשיך את תפקידה. התיישבות זה מה שהחטיבה יודעת לעשות וזה מה שהיא תמשיך לעשות".

תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, אמר במעמד החתימה על ההסכם ״זהו יום חג להתיישבות. אני שמח שזכינו להיות שותפים פעילים במאבק להחזרתה של החטיבה להתיישבות לפעילות. החטיבה להתיישבות היא נדבך משמעותי בחיזוק ההתיישבות בנגב, בגליל ובעוטף עזה. כיום, אין בית או מגרש ריק ביישובי עוטף עזה ואחת השותפות להצלחת ההתיישבות לאחר מבצע 'צוק איתן' היא החטיבה להתיישבות.

''חיזוק ההתיישבות הינה משימה לאומית ואני שמח לבשר כי בימים אלה אנו עומדים לפני הכרזה רשמית על הקמתו של יישוב חדש בעוטף עזה, כאשר בהקמתו תהיה שותפה גם החטיבה. יחד, נביא לצמיחה דמוגרפית ולחיזוק ההתיישבות", הוסיף עידאן.

יורם ישראלי, ראש המועצה האזורית מטה אשר, אמר כי "היום הוא יום חג. וידאתי עד הדקה האחרונה שחותמים על ההסכם ושאף אחד לא יקלקל בדרך. עלינו לברך על המוגמר- ייחלנו לרגע הזה. השר אריאל הוכיח פעם נוספת מהי המשמעות המעשית של מצוות יישוב הארץ שקולה כנגד כל המצוות. חובה על כולנו לקום מחר ולהמשיך לפעול לחידוש ההתיישבות הכפרית בכל האזורים הפריפריאליים".

אבי רואה, יו"ר מועצת יש"ע, אמר כי "מה שחשוב זה הכותרת- התיישבות זה ערך. האירוע מראה שההתיישבות חוצה גבולות וחוצה תנועות. היא לא עוד כלי לקבלת שירות אלא בשר מבשרנו. שמח להיות שותף להתרגשות שלא הצליחו להפיל את זה. אני שמח שהגענו לסיום. זה עיתוי טוב לחתימה''.

יו"ר מרכז המועצות האזוריות עמרי ריטוב אמר "החקלאות היא ערך וזה מה שמאחד את כולנו. אני מקווה שגאל וצביקי צברו כוחות כי אנחנו בהתיישבות מצפים להם שייכנסו עם תקציבים ומרץ, כי חיזוק הפריפריה זו הציונות האמיתית".