עיתונים
עיתונים צילום: Olivier Fitoussi /FLASH90

ארגון "עיתונאים ללא גבולות" פרסם היום (חמישי) את מדד 2017 לחופש העיתונות, ממנו עולה כי ישראל ממוקמת בהשוואה למדינות אחרות בדיוק באמצע, המקום ה- 91 מתוך 180 מדינות שנבדקו.

מדינות כגון ארמניה, מונגוליה, גרוזיה וארגנטינה דורגו מעל ישראל במדד חופש העיתונות. הציון לו זכתה ישראל הינו 31, כאשר במקום הראשון נמצאת נורווגיה בציון 7.6 ובאחרון - צפון קוריאה עם ציון 85.

בין הסיבות שהורידו את מקומה של ישראל במדד זה נמצאת הצנזורה הצבאית הנהוגה במדינה ומה שעורכי המדד מגדירים "פגיעה בעיתונאים פלסטינים".

אורי דרומי, מנכ"ל מועדון העיתונאים בירושלים, שיארח את Prem Sami מנכ"ל עיתונאים ללא גבולות ב-8-9 במאי, במסגרת כנס חופש העיתונות השני, מגיב לתוצאות ואומר, "המדד לוקה בחסר מאחר והוא מתייחס בעיקר לשטחים ופחות לתקשורת הישראלית, וכפי הנראה לא בחן שאלות של החלשת השידור הציבורי והדרדרות מתמשכת במצבה של התקשורת ומעמדה".

לדבריו, "יחד עם זאת, העובדה שמדינות כגון רומניה, נמיביה וניז'ר ממוקמות מעל ישראל מעוררת דאגה".

עוד הוסיף דרומי, "למרות שאין אצלנו התנכלות לעיתונאים ברמה של סכנת חיים, ישראל חולקת בעיה עולמית: חלה הדרדרות במצב חופש העיתונות העולמי וההתנכלות לעיתונות כבר אינה רק נחלת משטרים אוטוריטרים ודיקטטורות, אלא גם בדמוקרטיות. במידה רבה חופש העיתונות הפך לשברירי בעקבות אמירות בלתי נסבלות, חוקים דרקונים, ניגוד אינטרסים ואפילו שימוש באלימות פיזית- וכל זה בדמוקרטיות שרוממו את חופש העיתונות בעבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו