מתי דן חושש מחלוקת הכותל

יו"ר עמותת עטרת כהנים מתפעל מהעקשנות של אותן נשים המכונות "נשות הכותל", "הן יודעות שכמה שיותר הפגנות ומהומות זה טוב להן".

אלירן אהרון ובני טוקר , א' באייר תשע"ז

יו"ר עמותת עטרת כהנים, מתי דן, התייחס הבוקר (חמישי) בראיון לערוץ 7 לפרובוקציה החודשית שהתקיימה גם הבוקר ברחבת הכותל על ידי נשים מארגון "נשות הכותל".

דן תקף בדבריו התנהלות מערכת המשפט בנושא זה, "למדינת ישראל יש חוקים. ברגע שהפרקליטות ובית המשפט העליון מחליטים ללכת נגד החוק, כמו למשל לקבוע שלרחבת הכותל אין מעמד של בית כנסת, ובית המשפט העליון מתערב בזה וקובע שאין קדושה לרחבת הכותל, ושכל אחד יכול לנהוג כמנהגו, הציבור צריך לדעת את זה. שהציבור ידע שבית המשפט העליון מתערב בסוגיות שהן לא שפיטות בכלל".

"החוק נתן את הסמכות לקבוע את סדרי התפילה במקומות הקדושים לרבנים הראשיים לארץ ישראל. ככה זה היה עוד בזמן הבריטים, ולא יכול להיות שיבואו אנשים מחוץ לארץ ויחליטו לשנות את הסדרים כי בא להם, כי יש להם דת חדשה", תוקף דן בחריפות גם את נשות הכותל עצמן.

דן קורא לנסות ולמנוע בכל דרך את חלוקת הכותל, "הן רוצות לעורר מהומות כי הן יודעות שזאת הדרך ללחוץ על הממשלה ליישם את מתווה הכותל, אני באמת מתפעל מהעקשנות שלהן למען המטרה, ובהחלט אנחנו צריכים ללמוד מהן מהי דבקות במטרה".

באירועים הללו מזהה מתי דן ניסיון של התנועה הרפורמית לקעקע את מעמד הרבנות הראשית במקומות הקדושים, "בחסות התנועה הרפורמית הן רוצות שבמרחב הציבורי הדתי במדינת ישראל לא יהיה לרבנות הראשית מעמד ובפרט ברחבת הכותל. הן הצליחו כבר בכמה מאבקים הבולט שבהם הוא הקביעה השערורייתית של בית המשפט העליון שלרחבת הכותל אין דין של בית כנסת זאת בניגוד לעמדת הרבנים הראשיים שפירא ואליהו זצ"ל, שקבעו שבכותל המערבי צריכים להתפלל כמסורת הנהוגה מדורי דורות".

דן מזהיר שהמרחב הציבורי הדתי בישראל נמצא בסכנה, "כולנו זוכרים איך לפני שנה רצו בתל אביב לעשות אירוע גדול לפני ראש השנה שיהיו בו רק זמרים כי הציבור הדתי לא יכול לשמוע זמרות, והמשנה ליועצת המשפטית זילבר הוציאה חוות דעת שאי אפשר לעשות הפרדה. גם המאבק שלהן בכותל הוא כדי לחלל את הקודש והכל בגיבוי בית המשפט".

לדבריו, בית המשפט לא היה מעז להוציא פסק דומה כנגד מוסד הקדוש לנצרות, "איך ייתכן שיבואו שופטים ויקבעו איך צריך להתנהל בבית כנסת? לרחבת הכותל יש קדושת בית כנסת אבל השופטים חושבים אחרת, והם קובעים מה יהיה בכותל. אם זה היה אתר נוצרי הם לא היו מעזים".