אבי רואה
אבי רואה צילום: חזקי ברוך

כוחות המנהל האזרחי הרסו היום (חמישי) ארבעה מבנים לא חוקיים בשכונת זית רענן שביישוב נריה שבבנימין.

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, אבי רואה, אומר לערוץ 7 שמדובר בקבוצת אנשים שהחליטה לפגוע בהקמת שכונה חוקית ומסודרת שבה אמורים לקום מאות יחידות דיור לרווחת התושבים.

"זית רענן היא שכונה של היישוב נריה שיושבת על אדמות מדינה בתחום השיפוט של נריה. צריך לומר שהתושבים של זית רענן התקבלו על ידי ועדת הקליטה של נריה וחלקם אף כיהן כחברי מזכירות בנריה.

"ביום בהיר אחד, כשנודע שהיישוב יחד עם המועצה הולך לתכנן את התב"ע של שכונת זית רענן ולהקים שכונה מסודרת, הם החליטו להכריז על עצמם כיישוב נפרד והם ינהלו אותו, הייתה כאן חבורה שהחליטה לעשות כבתוך שלה", מסביר רואה.

לדבריו מועצת בנימין גיבתה את היישוב נריה במאבקו הצודק, "אנחנו גיבינו את הנהגת היישוב, את המזכירות הנבחרת ואת רב היישוב. באנו בדברים עם אנשי השכונה והסברנו להם שאין מצב שיהיה כאן יישוב נפרד, במשך שנתיים היו ניסיונות להידברות שלא צלחו''.

רואה מעיד, ''אני בעצמי השתתפתי באספת תושבים יחד עם מזכירות היישוב וניסינו לגבש הסכמות אבל הם לא קיבלו את הנייר שהתבסס על כך שהמקום הוא שכונה של נריה ובהנהגה של נריה. הם בחרו לנהל קמפיין נגד המועצה ונגדי אישית ואף פנו לאישי ציבור שלאחר ששמעו את עמדת המועצה רובם ככולם הסכימו איתנו".

ראש המועצה האזורית בנימין מדגיש כי המועצה פועלת על פי החוק לטובת עתיד ההתיישבות, "השכונה המתוכננת להיבנות בזית רענן על ידי משרד השיכון על אדמות מדינה אמורה לכלול מאות יחידות דיור. המתכננים ישבו גם עם תושבי זית רענן הוותיקים כדי להגיע להבנות ולא לפגוע בהם, זאת מתוך מטרה להגדיל את היישוב נריה שנבנה ברצף כבר שנים והוא כיום הגדול ביותר בגוש טלמונים דולב.

"למרות כל ניסיונות ההידברות, תושבי זית רענן הוותיקים המשיכו לכפור בעיקר והביעו את דרישתם שהשכונה תהיה תיירותית עם כמה עשרות יחידות דיור בלבד תוך מתן חלקה לכל אחד מהתושבים, דבר שאנחנו כמובן לא מסכימים לו בפרט כשיש מצוקת שטח ביו"ש.

''אנחנו לא חיים במערב הפרוע, העולם היהודי אינו הפקר", מדגיש רואה. "אלה תושבים שהתקבלו דרך ועדת הקליטה של נריה שהחליטו פתאום שזה לא נוח להם והם רוצים להיפרד".

לדבריו הרס הבתים על ידי המנהל האזרחי צריך להעביר מסר ברור, "אני לא מפעיל את המנהל האזרחי, אבל אנחנו בהחלט הוצאנו צווי הריסה ואף הזמנו את התושבים לשימוע. בוודאי שלא רצינו לפגוע בוותיקים אלא שהם יזמו את המצבים האלה, הם הזמינו זוגות צעירים שבאמת באו בתמימות ונתנו להם חלקות בהפקרות מוחלטת תוך פגיעה בהתיישבות, באושיות הסדר ובהתנהלות של הקהילה.

"לכן בוודאי כעת כשהמנהל האזרחי הגיע להרוס את המבנים שנבנו ללא תב"ע מסודרת אני לא אלחם שיפסיקו את ההריסה הזאת. הצעד הזה נתמך על ידי מוסדות היישוב והמועצה נותנת גב ליישוב ולרב היישוב. לא ייתכן שאיש הישר בעיניו יעשה".

ממזכירות הישוב נריהנמסר: ''היום החל ביצוע אכיפת הבניה הפרועה בפועל בשכונת זית רענן, אשר נעשתה תוך חיבור פיראטי לרשת החשמל והמים וסיכון חיי אדם.

''אנו הנהגת הישוב נריה מגבים את המועצה ואת העומד בראשה, ומקווים שפורעי החוק יבינו שניתן לקדם דברים בצורה מתואמת ולא בבחינת איש הישר יעשה''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו