בהר הרצל שבירושלים התקיים (ראשון) טקס חנוכת היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס כי לא פחות משאנו זוכרים את החללים הם אלה שמזכירים לנו מי אנו, ומה תכלית עשייתנו.

נתניהו אמר בטקס כי זכר מאורעות העבר צרור בתרמילו של עמנו. הוא הוסיף כי הלפיד לא כבה וכי בישראל חידשנו את רצף הגבורה היהודית ואת ההגנה העיקשת על הבית והמולדת. הוא הוסיף כי ההיכל משלב זיכרון אישי ולאומי והוא מבטיח שזכר הנופלים יישאר לעד נצור בלב עמנו. דבריו של ראש הממשלה נקטעו לזמן קצר כאשר אב שכול צעק לעברו כי הוא לא סולח לו. "גם ביום קדוש זה אני לא סולח על דמעותיה של לאה גולדין, דמעותיה חייבו תגובה, ובקשת סליחה ומחילה מידיית", אמר האב.

"חנוכת היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל היא עבור מדינת ישראל אירוע מכונן", אמר בנאומו נשיא המדינה, ראובן ריבלין. "השנה נציין 50 שנה למלחמת ששת הימים. אני יודע שהורים רבים שואלים, 'מי יזכור את הילד שלנו אחרי לכתנו?'. בהיכל הזה אנחנו מבטיחים כי זיכרון בנינו ובנותינו האהובים והגיבורים יהיה נצור בלב האומה מדור לדור".

"הערכים שהנחו את בניית ההיכל, שמשלב בין זיכרון היחיד לזיכרון העם, הם הערכים המיוחדים לנו כמדינת העם היהודי. אין עוד מדינה שהשכילה לחבר ולשזור בצורה מדויקת וזהירה את השכול הפרטי והלאומי. ההיכל הזה אינו רק מקום משכנם של זיכרונות העבר. בהיכל הזיכרון הזה אנו מבטיחים לנצור את העבר, אבל באותה מידה של נחישות גם ליצור ולייצר את העתיד".

נתניהו בהיכל הזיכרון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר הביטחון ליברמן אמר בטקס, "ישראל אינה זוכה ברגע של אמת לגיבוי מהקהילה הבינלאומית; על העולם לבלום יוזמות דיפלומטיות צבועות ואנטי-ישראליות, חלקן אף אנטישמיות"

"גם בשעות האלו, כמו בכל שעה ובכל יום, פועלים חיילי וחיילות צה"ל, ושאר כוחות הביטחון - באוויר, בים וביבשה, כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל. הם עושים זאת בנחישות ובאומץ, לאורך גבולותינו ולעיתים גם הרחק מהם, נכונים לסכל כל איום ולהניח את היד על כל מי שזומם לפגוע בנו. צה"ל הוא הצבא החזק ביותר במזרח התיכון. עוצמתו, תיחכומו ואיכות משרתיו, הם הערובה לביטחוננו.

"ישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון וחלק ממשפחת העמים, אך לצערי אינה זוכה ברגע של אמת לגיבוי מהקהילה הבינלאומית. כך היה בעבר, וכך קורה גם בהווה.

"גם עתה מפר חיזבאללה בצפון את החלטת האו"ם 1701, ובדרום מחזיק החמאס ברצועת עזה כמעט שני מיליון אזרחים כבני ערובה. גובה מהם מסים, משקיע את כל כספו בחפירת מנהרות ופיתוח והברחת רקטות, ולא מעביר שקל אחד לטובת רווחת החיים של תושבי עזה, כולל חשמל ומים. למרות זאת, יש מי שמאשימים אותנו.

"לכן גם היום, ישראל צריכה לדעת להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל האיומים, בנפרד וביחד. אני עדיין תקווה, במיוחד על רקע אירועי הטרור האחרונים באירופה ובעולם, כי בכל זאת נזכה לראות שינוי ביחס החד צדדי של הקהילה הבינלאומית כלפי ישראל; ושייבלמו יוזמות דיפלומטיות צבועות ואנטי-ישראליות, חלקן אף אנטישמיות, שעולות חדשות לבקרים באו"ם ובמוסדותיו השונים ומטרתן אחת: לפגוע בלגיטימיות ובמעמד הבינלאומי שלנו. שמותיהם של חללי הדורות כולם - יהודים ולא יהודים, דתיים וחילוניים, ילידי הארץ ועולים - חקוקים כאן על לוח האבן בשורות ארוכות, ארוכות.

"אין מקום ראוי יותר להקים בו את היכל הזיכרון מהר ההנצחה, הנושא את שמו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. כאשר למולנו ירושלים בירת הנצח שלנו, ולמרגלותינו 'יד ושם' – קרית הזיכרון וההנצחה לאֵימֵיה ומוֹרְאוֹתֶיהָ של שואת העם היהודי. בימים בהם לא היתה לנו עדיין מדינה.

"כאן, לצד קבריהם של חללי מערכות ישראל, לצידה של חלקת גדולי האומה, מבקשים אנו לזכור ולהזכיר תמיד, יום יום שעה שעה את שמם ואת מופת חייהם של מי שמסרו נפשם על הקמתה, הגנתה וביטחונה של מדינת ישראל".

ליברמן וריבלין בהר הרצל
צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

היכל הזיכרון בהר הרצל

ההיכל בנוי כהר אבן המתנשא לגובה של 18 מטרים, עם למעלה מ-23 אלף לבנים שכל אחת נושאת שם חלל עם תאריך הנפילה, ונר שיידלק ביום האזכרה לנפילתו.

בהיכל הותקנה מערכת הנצחה וירטואלית באמצעות אפליקציה ייחודית ופעמון אור ענק, המורכב מאלפי לבנות מתכת שתוכננו ויוצרו במנהלת טנק המרכבה, בסימן הפסוק: "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת".

היכל הזיכרון בהר הרצל מאחד בתוכו את שמותיהם של כלל הנופלים במערכות ישראל למן ראשית ההתיישבות הציונית ועד אחרון הנופלים. מיום חנוכתו ואילך יודלק בהיכל נר זיכרון במועד האזכרה השנתי של כל נופל ונופלת.

ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יודלקו הנרות לכלל הנופלים. בהדלקת נר הזיכרון האישי יש כדי לתת מענה למשפחות המביעות חשש שלא יהיה מי שיזכור ויזכיר את יקירן ביום האזכרה.

במהלך השנים בהן תוכנן ונבנה היכל הזיכרון הממלכתי נעשה מאמץ לאיתור מזוזה אשר תהיה ראויה לפאר את משקוף הכניסה. מזוזות מעוצבות בידי מיטב האמנים הגיעו, אך הבקשה נותרה בעינה: "הביאו אל ההיכל מזוזה הקשורה בעבותות של ברזל לתקומת ישראל".

וכך, אחרי חקירות ובעזרת רבים וטובים בדרך, תקבע היום על קיר ההיכל המזוזה שהותקנה על ידי הרבנות הראשית על שערי הכניסה לעיר העתיקה במהלך מלחמת ששת הימים, לאחר הפריצה לעיר העתיקה ואיחודה של ירושלים.

מזוזה זו שנקבעה בימים היסטוריים של איחוד העיר, ראתה את חיילי צה"ל נכנסים אל העיר בדמעות, אשר ליוותה את המיית הלבבות, בשובנו אל השוק והכיכר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו