רס"ן אליאב גלמן ז''ל
רס"ן אליאב גלמן ז''ל צילום: דובר צה"ל

לפני קצת יותר משנה נהרג רס"ן אליאב גלמן ז"ל במהלך ניסיונו לסכל פיגוע דקירה בצומת גוש עציון. בימים אלה מוציאה משפחתו לאור סידור מיוחד לעילוי נשמתו, סידור לילדים. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אחיו, רענן, על הבחירה בהנצחה מיוחדת שכזו.

מספר רענן על אופיו של אחיו ששילב דבקות בתפילה ואהבת ילדים, עובדה שהביאה את המשפחה כבר במהלך השבעה לתכנן את חידוש תפילת הילדים ביישובו. "אליאב מאוד הקפיד על תפילת שחרית. מסוף התיכון הוא הקפיד על תפילת ותיקין, מה שהמשיך גם בתקופות הקשות כחייל מ"כ קצין ומ"פ בגזרות שונות. לא משנה באיזו שעה הולכים לישון הוא היה קם בזמן לתפילת ותיקין. חשבנו שהחיבור לתפילה שהיה מאוד חזק אצלו והאהבה שלו לילדים שאיתם הוא היה משחק, מצייר והיו מתאספים סביבו מתאים לכך".

על החיבור המיוחד בין אליאב ז"ל כאדם צעיר ואף כתלמיד בישיבה לתפילה, חיבור שאצל רבים נשחק ברבות השנים, אומר רענן כי אכן מדובר בקושי מוכר וידוע, אך נושא ההתמדה היה מפורסם אצל אליאב וכאשר הוא לקח על עצמו משימה מסוימת והתמיד בה הוא עבד והתאמץ בה תוך עבודה על המידות והדברים הניבו פירות.

"זה לא בא לו בקלות. הוא עבד על זה עבודה קשה של עבודת המידות. אלו הרבה דברים שהוא רכש כשלמד בישיבת תורת החיים בגוש קטיף. זו הייתה עבודה קשה שלו. בתפילת שמונה עשרה הוא עצם עיניים לאורך כל התפילה וכיוון בכל הברכות וראה פרות בכוונותיו ובתפילתו. הוא היה אומר שה' שומע את התפילות ועושה איתן דברים גם אם אנחנו לא רואים זאת".

האם לחיבור שכזה צריך אדם להיות אליאב או שכל אדם יכול לפעול כמותו? משיב רענן ואומר: "אליאב היה מיוחד, אבל בצורה שהוא היה מאפשר לכל אחד מאיתנו להיות מיוחד בדרכו שלו. יש כאן מסר שהוא משאיר לנו, שעם עבודת מידות קשה אפשר להגיע לתוצאות. לכן כל אחד יכול להתמיד במשהו לאורך זמן ולראות פירות".

על הסידור המיוחד והאופן בו הוא מתקבל בציבור הרחב מספר רענן גלמן: "זה סידור מאוד פשוט, עשרים ומשהו עמודים צבעוניים בלימינציה, אפשר לנקות אותו. צבעים שונים של עמודים מה שעוזר לילדים למצוא את עצמם בתפילה. היה חשוב לנו שהוא יהיה במחיר מאוד זול, ללא כוונות רווח. הכול לטובת ההנצחה של אליאב ולהפיץ את האור הזה של אליאב".

רענן מספר על הרבה תגובות נלהבות "מהורים, סבים וסבתות שקנו את הסידור כמתנות לנכדים, קהילות, גרעינים, מועצות דתיות, בתי ספר וגנים". עד כה כעשרת אלפים סידורים הופצו ברחבי הארץ. כמו כן ניתן להשיג את הסידור בכתובת - http://elishavr.wixsite.com/sidur-eliav