אונסק"ו יקבע: ישראל אינה הריבון בי-ם

דווקא ביום העצמאות יצביע הארגון על החלטה אנטי ישראלית נוספת בהקשר לניתוק הזיקה של העם היהודי מעיר הבירה שלו.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' באייר תשע"ז

אונסק"ו
אונסק"ו
צילום: רויטרס

היוזמות האנטי ישראליות ממשיכות להיות חלק מסדר היום של אונסק"ו - והפעם דווקא ביום העצמאות.

ראשי הארגון יתכנסו מחר (שלישי) להצבעה על הצעת החלטה הקובעת כי מדינת ישראל אינה הגוף הריבוני בכל שטח העיר ירושלים.

מדובר בהצעת החלטה המהווה יוזמה פלסטינית, ואשר מבקשת לקבוע כי לישראל אין סמכות חוקית לפעול בשום שטח בבירת המדינה - והיא תכלול גם גינוי חריף לאי ביצוע החלטות קודמות מצד ישראל.

הנציגות הישראלית באונסק"ו מנסה להילחם עד הרגע האחרון נגד ההחלטה, אך בהוראת הדרג המדיני שומרת על שתיקה.

מי שמתייחס לנושא הוא שגריר ישראל באו"ם, דני דנון. "הפלסטינים ממשיכים במאמצים שלהם להכפיש את ישראל ולעסוק בהצעות שלא מועילות לאף אחד. לצערי הרב, בגוף הזה שנקרא אונסק"ו, יש בעיות ואנחנו צפויים לראות עוד החלטה הזויה עוברת. אבל כל החלטה כזו מורידה את הרלוונטיות של הגוף הזה".

"מי שעומדת בראשות אונס"קו לא תומכת בהחלטה, אבל היא מדגישה שיש כאן סיטואציה שיש מדינות שמנסות להעביר החלטות חד צדדיות שזוכות לתמיכה בשל הרכב הארגון", מסביר דנון.

גורם מדיני בכיר אמר בנוסף כי "בוועד המנהל של אונסק"ו מסרבים לעצור את הפוליטיזציה שמדרדרת את מעמד הארגון".

הוא ציין כי "בניגוד להמלצת המנכ"לית של אונסק"ו ולהבטחות והצהרות של מנהיגים שונים בשנה האחרונה, באונסק"ו חוזרים על הריטואל של החלטה פוליטית אנטי ישראלית שמערערת על כל פעולה שישראל עושה בירושלים, מאמצת את החלטות העבר שהתכחשו לקשר היהודי לעיר, וממחזרת גינויים פוליטיים נגד ישראל ביחס לעזה".

בירושלים כאמור, עדיין מצפים לפחות מחלק מחברות הארגון להתעשת. "ישראל מצפה כי המדינות החברות בארגון יצביעו נגד ההחלטה האבסורדית. הצעת ההחלטה הזאת לא תפגע בנחישות שלנו לפעול בירושלים לטובת כל תושביה. היא כן תפגע במעמד המתדרדר של אונסק"ו וברלוונטיות שלו", אמר הגורם.