ביום הזיכרון: מאקו נגד הרב לוינשטיין

אתר חדשות 2 ביקש דווקא היום מהוריהם של חיילות שנהרגו בקרב להגיב לנאום ההוא של הרב יגאל לוינשטיין. פרשנות.

גיל רונן , ה' באייר תשע"ז

חדשות 2
חדשות 2
צילום: פלאש 90

אתר "מאקו" של חדשות ערוץ 2 בחר לפרסם הבוקר ידיעה תחת הכותרת "שוות בין שווים, לוחמות לכל דבר", ובה אמירות של הוריהם של שתי חיילות שנהרגו בעשורים האחרונים במסגרת פעילות קרבית, נגד מי שמצביעים על כישלון הניסוי הקרבי.

"השנה הגיע לשיאו מספר הנשים המשרתות בתפקידי לחימה בצה"ל, ובמקביל לתהליך המתהווה נשמעות ביקורות רבות מצד רבנים מסוימים ואנשי צבא נגד שירות משותף ושיבוץ נשים בתפקידים קרביים", נכתב שם. "הוריהן של קרן טנדלר ז"ל וקרן יעקובי ז"ל, לוחמות שנפלו במהלך ביצוע משימותיהן הקרביות, מאמינות שחרף הקולות נגד – בנותיהן היו שוות בין שווים בשדה הקרב".

המדובר בהוריהן של רס"ר קרן טנדלר ורב"ט קרן יעקובי הי"ד. טנדלר, מכונאית מוטסת, נהרגה במלחמת לבנון השנייה (2006) ביחד עם סא"ל סמי בן נעים, סא"ל ניסן שלו, רב סרן דניאל גומז ורס"ב רון משיח, כשטיל פגע במסוק שלהם. קרן יעקובי נהרגה בחברון ב-2002, ביחד עם סמל מאור כלפון.

התקשורת עסקה אז בהבלטה רבה במותן של החיילות.

מאקו בחר לקבל מאמה של טנדלר תגובה לדברי הרב יגאל לוינשטיין נגד שירות נשים בצה"ל לפני מספר חודשים, בשיחה בפני תלמידי המכינה בעלי.

"אמא של גיבורת ישראל ששומעת דברים כמו אלו, זה פשוט בושה", אמרה האם, ריואנה טנדלר. "הרב הזה דיבר שטויות, והוא לא הראשון לצערי. ליברמן היה צריך לפטר אותו".

יגאל יעקבי, אביה של קרן, אמר מצידו: "מורה, כביכול, שעובד במוסד ציבורי ומתבטא בצורה כזאת נגד בנות שמשרתות בצבא זה בושה. הוא הפך את הבנות שלנו ללא יהודיות בגלל שהן משרתות בצה"ל, וראש הממשלה וכולם שותקים".

כידוע, רבים מאתרי החדשות בישראל מנהלים מסע תעמולה בלתי פוסק למען שירות נשים בחילות הקרביים. במסגרת תעמולה זו מטשטשים ומעלימים את ההבדלים הפיזיולוגיים בין נשים ולגברים ומנסים ככל שניתן להאדיר ולפאר את יכולותיהן של הנשים כלוחמות קרביות.

במקביל, מי שטוענים שהניסוי בנשים לוחמות נכשל, מוצגים כחבורת דתיים קיצוניים סהרוריים, המתנגדים לשירות בנות רק מסיבות "דתיות" ובשל השקפה לא-שוויונית.

ברם, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הוא יום בעייתי עבור תעמולה זו, ולו משום שכמעט כל חללי הקרבות הם גברים.

עורכי מאקו לא נתנו לעובדה זו, ולקדושתו של היום, להפריע להם.