הלך לעולמו רבי ישראל שלום יוסף פרידמן מפאשקאן זצ"ל - אדמ"ור מבית משפחת אדמו"רי רוז'ין שהצטרף לשומר הצעיר והיה ממייסדי קיבוץ רשפים. הוא נפטר בגיל 94.

הרב פרדימן היה נכדם של אדמו"רים מבית רוז'ין וגם חתן של האדמו"ר מויז'ניץ. תלמידו, יצחק ברוכי, סיפר לערוץ 7 על תולדות חייו הייחודיים, "אחרי מלחמת העולם השניה ברומניה הוא הצטרף לשומר הצעיר, מתוך אמירה שאבותיו תמיד הלכו עם היהודים והחסידים לכל מקום אליו הגיעו - ולכן גם הוא מצטרף לשומר הצעיר כי לשם הולך הדור הצעיר".

בשנת 1946 עלה הרב פרידמן עם אשתו לעתיד לארץ ישראל והיה, כאמור, ממייסדי קיבוץ רשפים שבעמק בית שאן. לדברי ברוכי הוא ראה בכך שליחות. בשנות השישים יצאו בני הזוג לשליחות בצרפת ומשם עברו לקיבוץ סעד ואח"כ לירושלים.

ברוכי סיפר כי כבן למשפחה מחסידי רוז'ין, דמותו של הרב פרידמן היתה מוכרת וידועה לו, וכך במהלך לימודיו בישיבה התיכונית הכיר שניים מנכדיו של הרב והחל להגיע לטישים בביתו בירושלים.

"לפני בערך 15 שנים הרב התחיל לעשות טישים במתכונת מצומצמת בבית ואני הגעתי לשם כשעוד לא היה מניין, אבל מהר מאוד זה גדל והתחילו להגיע תלמידים מנתיבות וממקומות אחרים. אח"כ הגיעו גם אנשים מהציבור החרדי", מספר ברוכי.

הוא מוסיף כי הייחודיות בדמותו של הרב היתה גם בלבביות שלו והאהבה לכל יהודי - וגם באמונה הציונית היוקדת. "הייתה לו דמות אצילית מאוד כל תנועה מחושבת, כל דיבור שלו, כל אכילה. הוא אמר שהכל זה עבודת ה' וממש אפשר היה לראות עליו את זה. הרב היה תמיד במאור פנים ותמיד התעניין מי האנשים ומאין הגיעו".

רבי ישראל שלום יוסף פרידמן
רבי ישראל שלום יוסף פרידמן צילום: בעריש פילמר

כאמור הטישים של הרב היו מאוד אהובים וברוכי מסביר את הסיבה לכך. "בגלל שהוא היה מהדור הקודם וידע להביא את הפשטות של פעם של החסידות האותנטית. היה בו משהו מאוד מחבר מאוד נוגע ללב".

"הכל היה ממקום ציוני. הוא היה מחובר מאוד לארץ ישראל ולמדינת ישראל, שזה משהו שלפני 50-60 שנה אפשר היה למצוא אצל אדמו"רים, אבל בדור האחרון זה נעלם".

רבי ישראל שלום יוסף פרידמן זצ"ל היה גם ד"ר ומרצה להיסטוריה ואת עבודת הדוקטורט כתב על הקשר בין הקנאים שלחמו ברומאים לבית שמאי.

בניו של הרב פרידמן המשיכו כל אחד בדרכו את דרך אביהם: ד"ר מנחם בן שלום הוא מחבר הספר "חסידים וחסידות בתקופת בית שני ובתקופת המשנה", מרצה במכללת ספיר ובקמפוס האקדמי אחוה. ירמיהו פרידמן בן שלום הוא ממקימי הקיבוץ העירוני "ראשית". שמוליק בן שלום הוא פעיל חברתי בעיירות הפיתוח בנגב, מייסד ישיבת ההסדר ירוחם ובנתיבות ומדרשות לבנות בעיירות אלו ותא"ל הושע פרידמן בן שלום אשר היה יד ימינו של אביו הוא קצין המילואים הראשי (קמל"ר) מאז ינואר וראש המכינה הקדם-צבאית בקיבוץ העירוני "בית ישראל".