מי שנרדם בשמירה – נעלם מהמפה

"בגלל פוליטיקאים שטחיים ובירוקרטיה משפטית, פעילותה של החטיבה להתיישבות כמעט ונחרבה", אמר השרה איילת שקד באירוע של השומר החדש.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' באייר תשע"ז

איילת שקד
איילת שקד
צילום: עצמי

שרת המשפטים, איילת שקד, הוזמנה לשאת דברים באירוע יום העצמאות של השומר החדש באנדרטת לוי אשכול שעל יד יבנאל.

"כי בעיניי, אנשי 'השומר החדש', הם תמצית מזוקקת של הציונות בדורנו. האייפונים, האייפדים ואפילו הרובוטים החכמים שמכתיבים במידה רבה את העולם המודרני - אינם תחליף לנוכחות פיסית במרחב ולתפיסת אדמה שרבים מבקשים לקעקע את הקשר שלנו אליה".

"בהמשך דבריה ציינה כי לצערנו הרב אנו חווים בעשורים האחרונות תופעה שלפיה באזורי ספר רבים מדי, בגליל, בגולן ובנגב, מתקיימים שני סוגים ציבורים: ציבור שומרי חוק וציבור משתמשי חוק.

העובדות אינן פשוטות אך חשוב שלא נטשטש אותן: בשני העשורים האחרונים איבדה מדינת ישראל קרוב ל-200 אלף דונם אדמה, בעיקר בגלל חוסר מוכנות לאכוף את חוקיה באזורים שהפכו למעין מערב פרוע.

השרה נתנה כדוגמא את סיפורו של יהודה מרמור כדוגמא להמצב הבלתי נסבל אליו נקלע ציבור שומרי החוק וציבור החקלאים בישראל", אמרה שקד.

"הסכסוך של יהודה עם משפחה בדואית סמוכה נמשך כבר עשרות שנים, במהלכן ספג גניבות, פלישות עדרים, הצתות וחיתוכי גדרות. אם לפני מאה ושבע שנים, כאשר היהודים היוו מיעוט מבוטל בארץ, חקלאי יבנאל היו זקוקים לחסדיהם של אנשי 'השומר' כדי להשיב לחיקם את עדר הבקר הגנוב – כיום, כשהיהודים מהווים רוב מוצק במדינת ישראל, שלטון החוק הוא זה שצריך לשמור על החקלאות והחקלאים.

לאחרונה, ובתום עשרות שנים של סחבת והתמהמהות מצד המדינה, הצדק נעשה עם יהודה.
בסוף חודש מרץ קבע בית המשפט כי שטח המחלוקת שייך אך ורק ליהודה ולמשפחתו וכי על הפולשים להתפנות בתוך 90 יום. ההחלטה הזו היא לא פחות מיום חג לחקלאים ולמערכת המשפט בישראל".

שרת המשפטים הוסיפה, "כנציגת הממשלה אני כאן כדי לומר ליהודה ולכל החקלאים בישראל באופן ברור: אנחנו אתכם. אנחנו אוהבים אתכם. המאבק שלכם הוא המאבק של כל אחת ואחד מאיתנו. ואני רואה בעצמי שותפה לדרך האמיצה שאתם צועדים בה. אין זה מקרי שהחוק הראשון שחוקקתי כחברת כנסת נגע באופן ישיר לנושא ההגנה על החקלאים.

בעקבות החוק, אשר עבר במלואו בכנסת לפני כשלוש שנים, עונש המאסר על פלישה לשטח חקלאי הוכפל לשישה חודשים – וגם הקנס שהפולש נדרש לשלם עלה משמעותית לעומת התקופה שקדמה לחוק. המשימה העיקרית שלנו היא להבטיח לכל החקלאים בישראל כי הם יוכלו לעבוד את אדמתם בשקט ובביטחון ולחיות את חייהם בבטחה".

"הממשלה לא עוסקת רק במילים גבוהות על חשיבות ההתיישבות אלא גם פועלת בשטח כדי לממש תפיסת עולם זו. בשנתיים האחרונות פעלנו במרץ כדי לחדש את פעילותה של החטיבה להתיישבות שכמעט ונחרבה בגלל פוליטיקאים שטחיים ובירוקרטיה משפטית".

השרה סיימה את דבריה, "אין לי ספק שיש לנו עוד דרך ארוכה, גם בנושא סיכול הגניבות וגם בעליית רמת הענישה והחקירה. צפויות לנו מהמורות רבות עד שנצליח להסיר מעל ראשיהם של חקלאי ישראל כל חשש לפגיעה בשטחי המרעה שלהם או ביבולם. אבל אנחנו כאן כדי לומר שחיזוק ההתיישבות היא משימה לאומית ואני משוכנעת כי כעת, עם שובה של החטיבה להתיישבות לפעילות מלאה, נצליח להעתיק את ההצלחה מעוטף עזה גם למקומות נוספים ולהגדיל משמעותית את מספר היישובים בנגב, בגליל וביהודה ושומרון ובכל רחבי הארץ שאנחנו כל כך אוהבים".