הנצים בשמי אילת, השבוע
הנצים בשמי אילת, השבוע צילום: טים ג'ונס

מחזה מרהיב ויוצא דופן נגלה בימים האחרונים בשמי אילת. כ-40 אלף נצים קצרי אצבעות, כשני שליש מהאוכלוסייה העולמית שלהם, חלפו מעל העיר ונחתו בפארק הצפרות ובמטעי התמרים של הערבה הדרומית.

נועם וייס, צפר בכיר בחברה להגנת הטבע ומנהל פארק הצפרות באילת, מטעם החברה להגנת הטבע סיפר, "השבוע אילת ראתה את אחד משבועות הצפרות היפים ביותר שלה. כ-40 אלף נצים קצרי אצבעות, חלפו מעליה בתוך 36 שעות".

"כבר בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי שעבר, החלו נצים לחלוף בגובה נמוך מעל הקרקע, בקבוצות של אלפים. עם התחממות היום, מעברם תפס גובה ונראה כמו תנועה מהירה של זבובים, גבוה בשמיים, כך שרק צפרים מיומנים יכלו להבחין בהם. לקראת ערב, נחתו בפארק הצפרות באילת ובמטעי התמרים בערבה הדרומית, עוד קבוצות של אלפי נצים והפכו את המטעים, השוממים בדרך כלל, להמולה", הוסיף וייס.

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי הנץ קצר האצבעות, היא ציפור שידוע עליה מעט מאוד. בגלל אזורי התפוצה ובתי הגידול המרוחקים שלה, ביערות נידחים בהרי הבלקן, ברוסיה ובתורכיה, אורח החיים של הציפור אינו מוכר מספיק לחוקרים.

ההערכה הרווחת בקרב אנשי שמירת הטבע באירופה, היא כי אוכלוסיית הנץ נמצאת בירידה, שנובעת מפגיעה בבתי הגידול שלו, מציד ומתחרות עם הנץ הגדול, שדווקא מרחיב את תפוצתו, על חשבון הנץ קצר האצבעות.

ההערכה המוסמכת ביותר למצב וגודל אוכלוסייתו העולמית של הנץ, מגיעה מסקרי הנדידה שעורכת החברה להגנת הטבע, שגילו שכ-60,000 נצים חולפים מעל ישראל. אלוההם, כנראה, כלל האוכלוסייה העולמית של מין זה. לכן, הנצים שחלפו בימים האחרונים באילת, מהווים, כנראה, כשני שליש מהאוכלוסייה העולמית שלהם והם צפויים להמשיך ולעבור בשבוע הקרוב.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו