לימודי התנ"ך בחינוך הממלכתי - בקריסה

ד"ר חגי בן ארצי, לשעבר חתן התנ"ך הארצי, קורא לחדש את חזון בן גוריון. "שלא יעבור יום שבו תלמיד לא ייפגש עם התנ"ך והמסורת".

בני טוקר , ז' באייר תשע"ז

ד"ר חגי בן ארצי, מרצה באוניברסיטת בר אילן ולשעבר חתן התנ''ך הארצי לנוער, הגיב בשיחה עם ערוץ 7 לזכייתו של שגיב לוגסי בחידון התנ''ך העולמי לנוער.

לוגסי, תלמיד בית הספר "אורט" מעלות, הוא הזוכה הראשון זה 30 שנה שלומד בבית ספר חילוני.

"לפני 52 שנה הייתי חתן תנ''ך, הייתי תלמיד בבית ספר ממלכתי. אז בניגוד להיום זה לא היה יוצא דופן, בבתי הספר הממלכתיים היה בכל יום שיעור תנ"ך. רוחו של בן גוריון שרתה על כל המערכות, כל בוקר היה נפתח בשיעור תנ"ך ואנחנו בוגרי בתי הספר הממלכתיים צחקנו תמיד על הדתיים שהם יודעים גמרא ואנחנו יודעים תנ"ך", סיפר בן ארצי.

''גם בבית למדנו תנ''ך עם אבא בכל יום. המון בני נוער סיימו בכל שנה את התנ"ך והשתתפו בחידוני התנ"ך", הוסיף.

ד''ר בן ארצי סבור שמאז אותם ימים חלה קריסה בלימודי התנ"ך בחינוך הממלכתי, "בשלושים השנים האחרונים התחרשה קריסה של לימודי התנ"ך במערכת החינוך הממלכתי, משש שעות בשבוע לשעתיים בשבוע ולפעמים פחות מזה.

לדבריו ''חתן התנ"ך הנוכחי היא דוגמא מקסימה אבל יוצאת דופן שאינה מלמדת על הכלל''. הוא קורא לראש הממשלה ולשר החינוך ''לשקם את לימוד התנ"ך בבתי הספר הממלכתיים, לא להוסיף שעה מסכנה בשבוע אלא שעה ביום, ושלא יעבור יום שבו תלמיד לא ייפגש עם התנ"ך והמסורת היהודית. מה שקורה היום זו קטסטרופה חינוכית".

בן ארצי מעריך שיש חשש בחינוך הממלכתי מהוספת שעות תנ"ך בגלל הזיקה לדת, "רוב המורים בעלי הידע בתנ"ך הם בוגרי החינוך הדתי, ואני קורא למנהלי בתי הספר לא לפחד להכניס מורים דתיים שיביאו יהדות וזהות יהודית וקשר לארץ גם אם מישהו פה ושם יחזור בתשובה כמו חגי בן ארצי.

''חידון התנ"ך נתן לי דחיפה חזקה ומיד לאחר מכן במלחמת ששת הימים פגשתי את המציאות עם התנ"ך וזה נתן לי דחיפה עצומה באמונה והתקרבתי לעולם הדתי. אני שומע שמנהלים חוששים מחזרה בתשובה ומהתקוממות ההורים, ואני אומר להם שעדיף שיחזרו בתשובה באופן שאתם מכוונים, שיהיו להם מורים שהם גם קצינים בצה"ל וגם מעורבים בחברה ובאקדמיה וכך נגדיל את הסיכויים שהם לא יהפכו לחרדים שמתנתקים מהצבא ומהמדינה ומהשכלה''.

ד"ר בן ארצי ממשיך את המסר להורים, ''קחו אותי לדוגמא. בהתחלה אמנם הלכתי בכוון החרדי אך בסופו של דבר זכיתי להגיע לכרם ביבנה, עשיתי קורס קצינים ודוקטורט ואני מייחל לכל עם ישראל לזכות להתחבר לדרך הזו שהתווה הרב קוק, חזרה לעולם הדתי עם לאומיות ציוניות והשכלה".