הטאבלט מעכב את הדיבור של התינוקות?

מחקר חדש טוען שקיים סיכוי גדול יותר לעיכוב בהתפתחות הדיבור אצל תינוקות שצפו במסכים זמן רב.

גיא כהן , ח' באייר תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

מחקר חדש שפורסם היום (חמישי) לקראת הצגתו בכנס החברות האקדמיות הפדיאטריות, מעלה כי קיים קשר בין שימוש של תינוקות במסכים אלקטרוניים, לעיכוב בהתפתחות הדיבור.

על פי הדיווח ברשת CNN, המחקר מצא שככל שתינוקות בגיל 6 חצי שנה עד שנתיים העבירו יותר זמן כשהם אוחזים מסכים של טלפונים, טאבלטים ומשחקים אלקטרוניים, גברה הסבירות שהם יחוו עיכוב בדיבור.

החוקרת הראשית במחקר היתה ד"ר קתרין בירקן, רופאת ילדים ומדענית בבית חולים לילדים בטורונטו, קנדה. "זו הפעם הראשונה שבה הארנו זרקור על הבעיה האפשרית הזו", אמרה, "אבל אני חושבת שצריך להתבונן בתוצאות בזהירות – זו באמת רק הצצה ראשונה".

המחקר בדק כמעט 900 ילדים. כשהיו בגיל 18 חודשים, ההורים שלהם דיווחו על מספר הדקות ביום שהם מבלים עם מסכים בידיהם. החוקרים השתמשו בכלי מחקרי הקרוי infant toddler checklist בכדי להעריך את התפתחות השפה של התינוקות בגיל זה.

הכלי בודק, בין היתר, אם התינוק משתמש בקולות או במילים בכדי לקבל תשומת לב או לבקש עזרה; האם הוא מרכיב מספר מילים יחדיו ובכמה מילים הוא משתמש.

כ-20% מהילדים השתמשו במסכים במשך 28 דקות ליום בממוצע. כל תוספת של 30 דקות בזמן המסך היומי קושרה לעלייה של 49% לסיכון לעיכוב ב"דיבור הבעתי" – כלומר, שימוש בקולות ובמילים. לא נמצא קשר בין שימוש במסכים לבין עיכוב בתחומי תקשורת אחרים, כמו תנועות ידיים, שפת גוף, ואינטראקציה חברתית.