נלחמים כדי שלא יעוותו את השואה

בשגרירות ישראל בצרפת ציינו ביום חמישי בערב את יום העצמאות ה-69 בקבלת פנים חגיגית ללמעלה מאלף אורחים בהם - ראש עיריית פריז, שגרירים ודיפלומטים ממדינות רבות, ראשי הקהילות והארגונים היהודיים בצרפת.

את האירוע ארגנה שגרירות ישראל בצרפת, והשגרירה עליזה בן נון שספרה על כך בראיון מיוחד לערוץ 7.

"לישראל יש הרבה חברים בצרפת למרות מה שנדמה, ואנחנו כאן חוגגים עם כל החברים שלנו, עם דגש גדול על הקהילה היהודית, את יום העצמאות של ישראל".

השגרירה סיפרה על האתגר מולו היא מתייצבת בימים אלו, "התייחסתי בנאומי לתופעות אנטישמיות שמתחבאות מאחורי אנטי ציונות שאנחנו רואים אותם גם כאן בצרפת, וחשוב לנו להתמודד עם זה ולהלחם בזה, להראות את ישראל בכל הצדדים היפים שלה, ואנחנו מצליחים לעשות את זה, והשם של ישראל בהיי-טק ובתרבות למשל הוא מאוד טוב".

על האנטישמיות של לה פן היא עונה בביקורת חריפה אף מרומזת, "לשגרירות שמייצגת את ישראל הרשמית אין שום קשר עם הגברת הזאת ועם המפלגה שלה. אני חושבת שנשיא המדינה מר ריבלין התבטא באופן מאוד ברור לגבי מה שהיא אמרה על האחריות של ממשלת צרפת בתקופת וישי לדפורטציה של יהודי צרפת. הדברים דיברו בעד עצמם, אני מזדהה עם כל מילה שהוא אמר. אנחנו נלחמים פה בין היתר שלא יעוותו ולא יסלפו את השואה".

יממה לפני הסיבוב השני בבחירות לנשיאות, הודיעו בשבת אנשיו של מועמד המרכז המוביל, עמנואל מקרון, כי מחשבי הקמפיין שלו היו יעד לפריצת האקרים "ענקית ומתוזמנת", בעלת פוטנציאל לערער את הדמוקרטיה הצרפתית לפני שהמצביעים יצאו לקלפיות מחר.

מאות מסמכים, בהם דואר אלקטרוני ודו"חות פיננסיים, הודלפו לרשת שעות ספורות לפני ששני הקמפיינים הסתיימו כפי שהחוק מחייב. ועדת הבחירות המרכזית בצרפת הזהירה היום את כלי התקשורת לא לפרסם שום דבר מהמידע שהודלף ממטהו של מקרון, והבהירה כי התעלמות מהאיסור תחשב לעבירה פלילית.

האצבעות המאשימות לא מופנות לגורמי פנים במדינה, כמו אנשיה של לה פן, אלא דווקא להאקרים רוסיים שתכננו להטות את תוצאת הבחירות.

47 מיליון בעלי זכות הבחירה בצרפת ייצאו מחר כדי לבחור בנשיא המדינה החדש: עמנואל מקרון בן ה-39, מועמד המרכז העצמאי, ומארין לה פן, בת 48, מועמדת הימין הקיצוני.

הקלפיות ייפתחו מחר בשעה 9:00, ויתחילו להיסגר ב-20:00. שעה לאחר מכן ייסגרו כל הקלפיות ויפורסמו מדגמים ראשונים. בטריטוריות של צרפת מעבר לים כבר החלה ההצבעה.

הסקרים הרשמיים האחרונים שפורסמו מצביעים באופן ברור על נצחונו של מקרון ב-63 אחוזים מול 37 אחוזים ללה פן.

נשיא ארה"ב לשעבר, ברק אובמה, הביע בסרטון וידאו את תקוותו שמקרון יזכה בבחירות.