"מאבק אגו וכוח על גב החולים"

רופאי המחלקה להשתלות מוח עצם בהדסה עין כרם יוצאים נגד רופאי המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים, שפועלים לטענתם משיקולי אגו.

ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ז

הדסה עין כרם
הדסה עין כרם
צילום: Hadas Parush/Flash90

הסכסוך הפנימי בהדסה עין כרם, בין מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין לצוות הרופאים הבכירים במחלקה להמטואונקולוגיה ילדים, מקבל היום (ראשון) תפנית, כאשר רופאים מתוך בית החולים יוצאים נגד רופאי המחלקה.

במכתב גלוי שפרסם צוות המחלקה להשתלות מח עצם בהדסה, יוצאים הרופאים נגד עמיתיהם וטוענים כי "מסע ההכפשות" נובע משיקולי אגו.

לטענת רופאי המחלקה להשתלות מוח עצם, "בעשרים השנים האחרונות, 75% מהילדים שהושתלו בבית החולים הושתלו במחלקה להשתלות מח עצם. 25% הנותרים בלבד, הושתלו במחלקה להמטואונקולוגיה ילדים, ומ-2011 על ידי ד"ר סטפנסקי שהייתה מנהלת שרות השתלות מח עצם במחלקה זו".

"אל המחלקה להשתלות מח עצם מופנים חולים מהארץ ומח"ול וכולם מתקבלים בברכה - שכן מדובר בהצלת חיים. ילד חולה והוריו זכאים לטיפול ללא קשר למוצאם, לדתם או למקום הולדתם וכל פניה נענית על פי שיקולים רפואיים", הם מוסיפים.

לדבריהם, "במחלקת השתלות מח עצם עובד צוות מסור שבימים אלו נאלץ להתמודד עם הכפשות ושקרים. הואשמנו בביצוע השתלות ממניעים כלכליים, בחוסר מקצועיות ובסיכון ילדים. התעלמנו מכך והמשכנו לעבוד מתוך תחושת יעוד ושליחות, כשאנו מתרכזים במה שאנחנו עושים הכי טוב, לטפל בחולים - במקצועיות ללא דופי ובאהבה".

"רופאי המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים, המתקשטים בתארי מסירות והקרבה - יצאו למאבק על גבם של חוליהם. מאבק של אגו וכוח - כזה שאין לו מקום בעולם הרפואה", מאשימים הרופאים. "בהדסה, בניגוד להצהרות השיקריות - לא חל כל שינוי במדיניות השתלות הילדים, לא חל כל שינוי במצבת כוח האדם או בעומס העבודה".

לטענת רופאי המחלקה להשתלות מוח עצם, המניע למאבק בעיתוי הנוכחי קשור למינויה של ד"ר פולינה סטפנסקי לתפקיד מנהלת המחלקה להשתלות מח עצם בחודש ינואר 2017. "ד"ר סטפנסקי זוכה לכבוד ולהוקרה בקהילת משתילי הילדים בעולם, בזכות מקצועיותה, פרסומיה האקדמיים פורצי הדרך ושיתופי הפעולה שהיא מקיימת עם טובי המשתילים בעולם. אל ד"ר סטפנסקי מופנים חולים מהארץ ומחו"ל להשתלות מורכבות במחלות של כשל חיסוני ואוסטאופטרוזיס".

"אנו מצרים על כך - שפרופ' וינטרוב, במקום לקבל בברכה את מינויה של ד"ר סטפנסקי ולהמשיך את שיתוף הפעולה הפורה בין שתי המחלקות - גרם לקרע ולנתק בין שתי מחלקות אחיות", כותבים הרופאים. "כאשר למנהל מחלקה ישנם חילוקי דעות עם הנהלת בית החולים והוא אינו מרוצה מתנאי עבודתו, ישנן דרכים מקובלות לפתור זאת. במידה שהוא סבור שנחצו קווים אדומים, זכותו להתפטר. מחובתו לעשות זאת בהליך תקין תוך העברת המחלקה למחליפו באופן אחראי, ושמירה על הרצף הטיפולי בחוליו".

"כאשר במקום זאת, מנהל מחלקה מסית את הרופאים הכפופים לו לנטוש כאיש אחד את תפקידם, זהו מעשה בריונות אלים, העולה כדי הפקרת חולים! זוהי הפקרת חולים תוך ניצול חולשתם, ניצול העובדה שהם והוריהם נמצאים ברגע הקשה והפגיע ביותר בחייהם, ובמאבק על עצם הישרדותם. התנהגות זו היא כתם מביש עלינו כקהילה רפואית ולכן, קשה לנו לעמוד מנגד ולא להגיב", הם מאשימים.

נציין כי מנהל בית החולים שערי צדק, פרופ׳ יונתן הלוי, התראיין הבוקר לרשת ב׳ והבהיר שהאפשרות להעברת המחלקה לשערי צדק אינה על הפרק וכי גם הרופאים המתפטרים לא יעברו לבית החולים בעתיד הנראה לעין וייתכן שאף בכלל לא.