אושר: השתתפות המדינה - מיום האשפוז

"מדובר בתיקונים שיקלו במעט על החולים הסיעודיים. עלות אשפוז סיעודי גבוהה כל כך, שמשפחות מתמוטטות כלכלית", אמר ח"כ מוזס.

חיים לב - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ז

בית חולים. אילוסטרציה
בית חולים. אילוסטרציה
צילום: istock

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) לקריאה טרומית את הצעת החוק המתקנת את חוק ביטוח בריאות ממלכתי וקובעת כי חולה סיעודי יהיה זכאי להשתתפות המדינה רטרואקטיבית - החל מיום האשפוז בפועל.

עוד קובעת הצעת החוק כי לא ייגבו תשלומים חד פעמיים – דמי כניסה - מחולים סיעודיים.

בדברי ההסבר להצעה שהגיש ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) נאמר כי "נושא האשפוז הגריאטרי במדינת ישראל מהווה את אחת הבעיות הקשות של החולים הסיעודיים ובני משפחותיהם. האשפוז איננו ממומן במלואו על ידי קופות החולים, והחולה הסיעודי הנצרך לאשפוז גריאטרי משתתף בעלויות גבוהות של האשפוז. כמו כן, נאלץ החולה להמתין זמן ממושך עד לקבלת אישור אשפוז ממשרד הבריאות (קוד), ועד לקבלת האישור עליו לממן בעצמו את מלוא עלויות האשפוז".

"גם כאשר הבקשה מאושרת, אין החזר רטרואקטיבי על תקופת האשפוז שעד לקבלת האישור, והחולה או משפחתו נאלצים לשאת בעלויות המלאות עבור תקופה זו. שירותי האשפוז ניתנים בהשתתפות המאושפז או משפחתו. כלומר, במקרים שבהם אין בידו אמצעים, נדרשים בני משפחתו הקרובים לעבור מבחן הכנסה ולהשתתף בעלות האשפוז. עם העלייה בתוחלת החיים יש מקבלי קצבת זקנה שנאלצים להשתתף בעלות האשפוז של הוריהם בני ה-90 ,ולהפריש מקצבת הזקנה הזעומה שלהם, דמי השתתפות.

כמו כן, כיום, מי שנכנס לאשפוז סיעודי נדרש לשלם דמי כניסה בגובה פעמיים ההשתתפות העצמית החודשית, וזאת בנוסף לתשלום החודשי. דמי כניסה אלה אינם מוחזרים לא על ידי המוסד המאשפז ולא על ידי משרד הבריאות".

לדברי מוזס, הצעת החוק לא נועדה לפתור את כלל הבעיות הקיימות במערך האשפוז הסיעודי. "מדובר בתיקונים שכאשר יאושרו ייקלו במעט על החולים הסיעודיים. עלות אשפוז סיעודי גבוהה כל כך, שמשפחות מתמוטטות כלכלית. ההשתתפות הנמוכה של המדינה בהוצאות אלו מוגבלת אף היא וכרוכה בביורוקרטיה. תיקוני החקיקה שאני מציע, ייקלו במעט את הנטל".

ח"כ מוזס הסביר כי אין מדובר בחוק עליו נלחם שר הבריאות הרב ליצמן. "לא מדובר בחוק הסיעוד העיקרי, עליו נלחם בשמנו שר הבריאות הרב ליצמן. מדובר בקדימון. אני וחברי לסיעת יהדות התורה עומדים יחד עם הרב ליצמן בקו אחד, במאבק למען תיקון מהותי של חוק הסיעוד בישראל, שישים קץ לעלבונם של החולים הסיעודיים".