​​​​​​​גלגולה של עונת הווקאל

ריכוז הלהיטים הווקאליים-דתיים, המסורת הירושלמית שמחליפה את 'שירת הבקשות' והביט בוקס שמתחבר ל'לשם ייחוד' של ספירת העומר.

עוזיאל סבתו , י"א באייר תשע"ז

שירה ווקאלית
שירה ווקאלית
Istock

+מחרוזת | אמנים דתיים שונים | מיקס ווקאלי 2017-

לא בטוח שהפרצה ההלכתית שעליה נשענת המוזיקה הווקאלית הייתה נוחה על דעת חכמים שתקנו את הנהגת איסור שמיעת כלי הנגינה בימים אלו.

אבל העונה הלא קצרה של ימי ספירת העומר, המצטרפת לשלושת השבועות שבין י"ז בתמוז לתשעה באב, מולידה צורך אמתי אצל חובבי המוזיקה המעוניינים לשמור על גדרי ההלכה היהודית מחד, ולא מסוגלים לעמוד בצום צלילים ארוך כל כך. ולחכמינו, למזלנו ולמזלם, פתרונים.

כמעט ולא קיים היום להיט חסידי/פיוטי שלא מצא מענה ווקאלי בימים אלו. ובמקום שנשוטט ברחבי היוטיוב – ריכז עבורנו דיג'יי בשם נחמן פילמר את כל השירים המצליחים והאהובים ביותר בז'אנר ללא מגע מיתר.

בבקשה:

הקלטה | יחיאל נהרי | פרקי אבות פרק א'

רגע אחרי סיום 'שירת הבקשות' המתקיימת בשבתות החורף, בין שבת 'בראשית' ל'שבת הגדול' שלפני חג הפסח, כבר מתחילים בבתי הכנסת בקריאת 'פרקי אבות' מידי שבת, עד לחג השבועות.

מסורת קריאת פרקי האבות בנעימה מיוחדת בסולם המזרחי ('מקאם') 'חוזאם', המזכיר את צלילי הימים הנוראים, נהוגה בלא מעט מבתי הכנסת הירושלמים בצהריי יום השבת הארוך ואחד ממיישמי המסורת המוזיקלית הוא החזן יחיאל נהרי, שאף הקליט את נעימות המשניות, יחד עם החזן הבוכרי יגאל בן חיים.

בשבת הקרובה נקרא את הפרק הרביעי, עד אז אתם מוזמנים להתאמן:

א-קפלה | יונתן שטרן ונתנאל כהן | הנני מוכן

ולסיום, עונת הווקאל בעיצומה והצמד המוכשר יונתן שטרן ונתנאל כהן השכילו לשדך את הניגון המדבק של ספירת העומר עם תופעת ה'ביטבוקס' הפורחת בימי העומר.

הקולות הצעירים, המקצב המדבק והעיבוד הקולי בסטייל 'המכביסט' נותנים נחמה פורתא לחולי המוזיקה העשירה בכלי נגינה ומשככים במעט את האבל המוזיקלי המצוין בימים אלו.