אוהדי באר שבע
אוהדי באר שבעצילום: פלאש 90

מחר (שני) אמורה לקיים האלופה החדשה-ישנה, הפועל באר שבע, את טקס האליפות הרשמי. יהיה זה באצטדיונם הביתי, טוטו-טרנר שבבירת הנגב, במשחק מול מכבי פתח תקווה.

נראה שאם אף גורם לא יתערב, על הטקס החגיגי יעיבו דווקא עשרות אלפי אוהדי האלופה שלא יגיעו למשחק. הסיבה: איסור על הפעלת מתקן התפאורה הייחודי, מתקן "המנואלה".

כבר במשחק העונה הקודם בינם לבין מכבי ת"א, הודיעו במשרד העבודה והרווחה לאוהדים האדומים מבירת הנגב, כי הם אינם רשאים להקים את התפאורה החגיגית והמרשימה שהכינו בשל בעיית בטיחות של מתקן התפאורה המיוחד שהקימו ביציע אצטדיונם הביתי, מתקן ה-'מנואלה'.

יש לציין כי מתקן ה'מנואלה' הינו מתקן תפאורה בינלאומי הנהוג באצטדיוני הכדורגל המובילים בעולם כשמעל 150,000 ש״ח הושקעו מכספי אוהדים ותרומות ברכישת והתקנת המתקן שמעשיר את חווית הצפייה באצטדיון.

"המתקן נבנה והותקן על פי הוראות הנדסיות ועומד בכל דרישות ובדיקות ההנדסה והבטיחות ומיקומו אושר מראש על ידי הגורמים הרבים", אמרו בקרב אוהדי הקבוצה מבאר שבע.

"לצערינו הרב ולמרות שעשינו כל מה שנדרשנו לעשות במערכת על ידי אנשי משרד העבודה והרווחה הפעלת המתקן למחר לא מאושרת", כתבו האוהדים הדרומיים בדף הפייסבוק של ארגון האוהדים שלהם.

לדבריהם, "קשה להבין ולקבל את התנהלות משרד העבודה והרווחה באשר למתקן המנואלה באיצטדיון טוטו טרנר, כשלמרות שלפני מספר שבועות פתרנו את בעיית הפעלת המתקן שחסמה את את מעברי החירום לירידה לדשא, על פי בקשת משרד העבודה והרווחה.

"בכל פעם ״צצים״ קשיים חדשים, שמותירים טעם רע, עד מאוד ותחושת רדיפה מצד משרד הרווחה", אמרו בארגון האוהדים האדומים מבירת הנגב.

"נדמה כי הביורוקרט משחק באזרח, במקום שיעזור לו. נדמה כי לא משנה איזו בקשה נמלא, תצוץ לה אחרת, נוספת ושונה".

ההחלטה החדשה של משרד העבודה והרווחה היא כי בכדי להפעיל את המתקן המיוחד, ישנו צורך להזיז את המערכת כולה, שכאמור כבר הותקנה, רותכה לגג האצטדיון וקיבלה אישורים כחוק, 3 מטרים קדימה. "האם נשמע לכם הגיוני שמתקן או כל מבנה אחר שהותקן באישור הרשות המקומית ובכפוף להוראותיה וקיבל היתר בנייה יידרש לאחר מכן לזוז מקום?".

לטענת משרד העבודה והרווחה, המתקן המיוחד מסכן את בטיחותם של האוהדים שכן, "המערכת מעל ראשם של אוהדים". ומה על הגג, מערכת ההגברה והקונסטרוקציה?

לדברי אוהדי באר שבע, התחושה היא של אפליה מצד משרד העבודה והרווחה והאחראי על אישור המתקן. "באיצטדיון נתניה גם אוהדי מכבי תל אביב וגם אוהדי מכבי נתניה הרימו תפאורות בצורה דומה עם מערכת ידנית, ללא היתר בנייה, ללא אישור משרד העבודה והרווחה ועם חסימת מעברים והכל מעל הראש של האוהדים ואף אחד לא מדבר על זה- אנחנו עובדים על פי חוק, ואנשי משרד הרווחה במקום להכיר בכך, מערימים עוד קשיים", אמרו במועדון האדום.

"גם לנו יש גבולות והגבולות האלו נחצו היום בצורה מכוערת וחסרת היגיון והגיע הזמן שמישהו יעשה לזה סוף בין אם זה אנשי משרד הרווחה, עירייה, איצטדיון או מועדון, אותנו זה כבר לא מעניין שמישהו ישים לזה סוף כי אנחנו לא יכולים להילחם מול כולם לבד", סיימו בארגון האוהדים הדרומיים והוסיפו, "מבחינתנו, עד שלא יהפכו את ההחלטה לא לאשר לנו את המנואלה, המשחק מוחרם מבחינת הארגון ומקווים שמי שמרגיש מרומה ושדורכים עליו כמונו יצטרף אלינו למחאה".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה, כי "בתאריך 20.3.2017 נערך ביקור באיצטדיון באר שבע בו התברר כי הותקן ביציע הדרומי בסיס לתליית וילון שילוט נגלל ("מנואלה") מרשת, ללא אישור, שעליה יורכב שילוט פרסום משתנה".

לדברי משרד העבודה והרווחה, מנהל הבטיחות באצטדיון בעצמו לא אישר את בטיחות המתקן ואת הפעלתו, כמו גם הם, "זאת משום שהרשת מונחת על הרצפה וחוסמת מעברים מוסדרים, וכך נוצר סיכון אמיתי באצטדיון. שנית, הועבר אלינו מידע על הגבהות (שקתות על עמודים) מעל המעברים שימנעו את ירידת הווילון על המעברים, פתרון זה יוצר סיכונים חדשים. שלישית, היות שהמערכת פריקה ונדרשת בה הרכבה מחדש ופירוק בכל פעם, קיים סיכון נפילת המסך על הקהל".

עם זאת, במשרד העבודה והרווחה אמרו כי כבר מחר בבוקר יגיעו נציגי מנהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה לאצטדיון כדי לקיים בדיקה חוזרת למתקן, וכן יבדקו את האפשרויות להקמתו כך שלא יסכן חיי אדם ויחליטו בהתאם לממצאי הבדיקה".