להגיד אמת. בנט אלירן אהרון

רגע לפני הגעת הנשיא האמריקאי טראמפ לירושלים מתייחס יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, בראיון לערוץ 7 לנושא ההסדר מדיני. את הראיון קיימנו עמו באירוע הג'רוזלם פוסט שנערך בניו יורק.

"אנחנו שמחים לקבל את נשיא ארה"ב דולנד טראמפ. ניכר שהוא אוהב את מדינת ישראל וכך גם סביבתו. אין לנו אף פעם בעיה לשאת ולתת, אבל בלי תנאים מוקדמים. לא צריך להקפיא או להעביר שטח בשביל הזכות לדבר".

יש לנשיא טראמפ סיכוי להניע מהלך מדיני ?

"תראה, מדינה פלסטינים לא תקום. צריך להשקיע בפן הכלכלי בפן של איכות חיים, ביזמות. יש כל הרבה נושאים חוץ מהנושא הפלסטיני. אסור לנו להיתקע במסילה הצרה הזו".

אבל אולי בגלל שהוא איש עסקים יש לו סיכוי?

"נדמה לי שאני חבר הממשלה היחיד שעשה עסקים בהיקף מאוד גדול בארה"ב. עשיתי עשרות רבות של עסקאות. אגיד לך איך זה עובד כאן - חייתי פה במנהטן 5 שנים כמנכ"ל חברה. האמריקאים מעריכים יושר, מעדיפים שתגיד את האמת, גם אם היא לא נוחה להם, והאמת היא שלא תקום מדינה פלסטינית נוספת לזו שבעזה, והאמת היא שלא נחלק את ירושלים. האמת היא שאפשר לשפר את איכות החיים של כולם. אז חבל להיכנס לצפיות לא ריאליות שאח"כ יתאכזבו ויובילו למעגל של אלימות. אנחנו פה לשוחח עם מי שצריך".

אבל נושא המדינה הפלסטינית דבוק בנו. איך יוצאים מזה?

"התפיסה של הבית היהודי היא שלא תקום מדינה פלסטינית נוספת לזו שבעזה. לצערי תפיסתו של ראש הממשלה שונה וזה לגיטימי. זו עמדתו. זאת לא עמדתנו. לדעתי הוא צריך לקבל את עמדתנו. אני חושב שבסופו של דבר ראש הממשלה צריך לאמץ אץ התפיסה שלנו שאומרת שבין הים והירדן לא תקום מדינה פלסטינית. מדינה פלסטינית תציף את מדינת ישראל בפליטים ותהווה גם גם אסון ביטחוני, ומעל הכול אנחנו העם היליד פה בישראל תמיד היה ותמיד יהיה".