אחרי 60 שנה צמד הספרים שב לספריה

הקנס על החזרת ספר באיחור של 60 שנה עומד על 93,600 שקלים, אך בספריה החליטו עקב הנסיבות לוותר על גבייתו.

ערוץ 7 , י"ב באייר תשע"ז

אחרי 60 שנה צמד הספרים שב לספריה-ערוץ 7
הספרים עם פתק ההשאלה
צילום: אתר הספריה הלאומית

גבר צעיר הגיע אתמול (ראשון) בשעת צהריים לדלפק ההשאלה בספרייה הלאומית בירושלים, וביקש להחזיר שני כרכים של ספר היסטוריה לספריה.

לכאורה מדובר בבקשה שגרתית, אולם, 'הספרנים - בלוג הספריה הלאומית' מדווח כי כאשר בדקו הספרנים את שני הספרים הם נדהמו לגלות שמדובר בספרים שהושאלו לפני כמעט 60 שנה, ב-31 באוקטובר 1957.

הצעיר סיפר לספרנים הנדהמים כי מצא את שני הכרכים בבית סבתו כאשר פינה את הספרים מן הדירה. לדברי הצעיר, לאחר שראה את החותמת "בית הספרים הלאומי" ידע כי עליו להחזיר אותם לספרייה הלאומית.

הצעיר העריך שסבתו שהיתה חוקרת היסטוריה השתמשה ככל הנראה בספרים לצורך כתיבת עבודת הדוקטורט שלה שהוגשה בשנות ה-60.

מתאריך ההשאלה עולה שהסבתא שאלה את הספרים עוד בימים שבהם נקראה הספרייה הלאומית בשם "בית הספרים הלאומי", ועוד לפני שנפתח בניין הספרייה בגבעת רם. קרוב לוודאי שהספרים הושאלו מבניין טרה סנטה.

שני הכרכים נכתבו על ידי סר ויליאם מיטצ'ל רמזי, והם עוסקים בממלכת פְרִיגיה, חלק מאנטליה של היום). הספר ראה אור ב-1897 והכרכים כיום בני כ-120 שנה. הספר כולל תיאורים מפורטים של המקום ומפות מאוירות.

בספריה הלאומית מציינים כי הקנס על איחור של שנה בהחזרת ספר לספרייה עומד על 1,560 ש"ח, והקנס על איחור של 60 שנה בהחזרת ספר לספרייה הוא 93,600 ש"ח. אולם, לאור הנסיבות המיוחדות החליטו בספריה הלאומית לוותר על הקנס הענק.