מג"ד הורה לחלל שבת - וננזף

קצין בשריון ננזף לאחר שהסכים להזיז טנק ממקומו במהלך שבת, רק כדי להציגו לתיירים שביקרו בבסיס. במקרה אחר נשפט חייל שבישל בשבת.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג באייר תשע"ז

טנק
טנק
צילום: עופר צידון, פלאש 90

קבוצת תיירים הגיעה לבסיס גדוד 77 של השריון, בשבת לפני כשבועיים, ואחד הקצינים הסיע טנק לאורך 200 מטר במטרה להציגו לתיירים בעיצומה של השבת ומבלי שהיה בכך צורך מבצעי.

אחד החיילים בגדוד סיפר לעיתון ישראל היום כי "אביגדור קהלני הגיע עם אוטובוס של תיירים, הפעיל את הקשרים שלו - ואחד המ"מים הוציא טנק בשבת.

"הטנק נסע בערך 200 מטר מחוץ לבסיס כדי להראות אותו לתיירים, ודאי שלא לפעילות מבצעית. מ"מ דתי דיבר עם הסמג"ד והתלונן על כך, וזה הגיע לרב האוגדה, לטיפול המח"ט ואפילו לטיפול של מפקד האוגדה".

לדברי החייל, "ביום חמישי שעבר אספו את החבר'ה הדתיים ואמרו להם שזה לא תקין, ושרוצים שהם ירגישו בנוח ושדבר כזה לא יקרה שוב".

בנוסף, החייל סיפר כי בשבת האחרונה ''שכחו את כל האוכל בחוץ, או שהמקרר לא היה סגור, וכך כל האוכל של שבת התקלקל. הטבח הגיע בבוקר, נעל את המטבח מבפנים ובישל אוכל. אחד החיילים הדתיים נכנס דרך החלון, וראה שצוות המטבח מבשל. הטבח אמר לו שהוא מעדיף לבשל בשבת מאשר לומר לנגד שלו שהוא לא הוציא אוכל בשבת".

מדובר צה"ל נמסר: "קבוצת תיירים בליווי תא"ל (מיל') אביגדור קהלני הגיעה בשבת לבסיס גדוד 77. בעקבות שיקול דעת מוטעה שהפעיל מפקד הגדוד בוצעה תנועת טנק בשבת, שלא על פי פקודות הצבא. התקיים תחקיר בראשות מפקד החטיבה, אשר בסיומו ננזף מפקד הגדוד והתקיימה שיחת הבהרה עם כלל המפקדים בגדוד, שבה התנצל המג"ד ועמד על טעותו''.

''באשר למקרים שבהם בוצע שימוש במטבח בשבת, נדגיש כי מדובר באירועים שבהם היה מעורב חייל אחד, שהפר את פקודות הצבא במכוון, ועל כך נשפט ונענש. מפקדי צה"ל רואים אירועים אלו בחומרה רבה. שני האירועים טופלו מיד", נמסר.