יהודה משי זהב
יהודה משי זהב צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

ביקורת לא מבוטלת מגיעה למערכת ערוץ 7 מאזרחים שצפו בכתבה ששודרה בערוץ 2 ובה כומר ניגרי פופולארי מאוד ומפורסם מאוד כמגרש דיבוקים כישופים ושדים, מבקש להעתיק את הכנסייה שלו לישראל וכבר כעת הוא מחפש ליד הכינרת קרקע ראויה למשימה הזו.

לעזרתו של הכומר מגיע יושב-ראש זק"א, יהודה משי זהב, שמנגד צפוי לקבל מימון מלא להקמתו של בית זק"א.

משי זהב מתייחס בביטול למתקוממים נגד הקשר שלו עם הכומר הניגרי ואומר "שמעתי את הביקורת ואני צוחק עם עצמי. כל הזמן אנחנו באים בטענות ששונאים אותנו ובאים נגדנו. כולנו יודעים שכיום החזית היא חזית ההסברה על כל ארגוני ה-BDS, ומצד שני כשעושים מעשה להסביר למישהו שמייצג מאות אלפים אז אנשים מרימים גבות?".

ובאשר לטענות עצמן הוא אומר: "הסיפור פשוט מאוד – נוצר חיבור דרך זק"א, שהוא ארגון הומניטארי בינלאומי עם קשרים לארגונים נוספים בעולם. נוצר שיתוף פעולה בינינו על בסיס הומניטארי ואז למדתי והתברר לי שיש לו למעלה משלושה מיליון עוקבים בפייסבוק, הוא מנהיג דת של מאות אלפי מאמינים, את סרטוני היוטיוב שלו ראו למעלה ממאתיים וחמישים מיליון איש, יש לו את רשת הטלוויזיה המובילה באפריקה.

''התחברתי אליו והתברר שהוא היה גם עזר בענייני ביטחון של מדינת ישראל בתקופה שבה רפי איתן היה במוסד. היינו אצל רפי איתן כמה פעמים. הפכתי את האיש הזה לידיד ישראל".

"מהר מאוד הפכתי אותו לאוהד ישראל, שמנו דגל ישראל ענק על המתחם שלו. התחלנו לדבר לטובת ישראל. הוא מעמיד לרשותי את רשת הטלוויזיה שלו בפרויקט הסברתי נגד ה-BDS, והוא יהיה חייל בחזית הזו כמו רבים אחרים. הבאתי אותו לארץ ונפגשנו עם הרבה שרים ורבנים והוא מתלהב מישראל".

באשר לתכניותיו של הכומר מבהיר משי זהב כי לא מדובר בהקמתה של כנסייה אלא במתחם בו יתקיים נופש רוחני עבור מאמיניו שיבואו לישראל ויבקרו בה כתיירים. יצוין כי בכתבה בערוץ 2 נראה הכומר עם פמלייתו ועם משי זהב בחיפוש מתחם מתאים לחופי הכינרת.

"הוא רוצה להפוך את המאמינים שלו לאוהדי ישראל. הוא לא מקים כנסייה ולא מתעסק במיסיון. הוא פחות מהאוונגליסטים. אין אצלו עיסוק בצלבים, הוא לא פונה לקהל היעד הישראלי אלא רק רוצה להביא את אלפי האנשים שלו כמו כל תייר אחר. הרי כולנו רוצים שיבואו לכאן אלפי תיירים. מה רע בכך שיבואו לכאן אלפי תיירים וישאירו כאן כסף ויקבלו נופש רוחני?

''שגריר ישראל בניגריה ביקש ממני לפני פסח שאחבר ביניהם ועשיתי זאת. הוא ראה את היכולת והכלים שיש לו. לא נרתום את הכלים הללו לטובת מדינת ישראל? איפה הבעיה פה?".

מוסיף משי זהב ומציין כי "כל המקומות שאנחנו מכירים בצפון כמקומות של הנצרות, כמו כפר נחום ואחרים, לא מעניינים אותו והוא לא ביקר בהם. אז בכתבה (בערוץ 2) אנחנו יודעים שתפקידה של התקשורת לחפש מתחת לאדמה, ומציגים אותו כמגרש שדים וגם אצלנו יש מגרשי שדים. אני לא רוצה להשוות, אבל כמה באבות וכו' יש אצלנו.

''הרי כל הנושא של רפואה הוא לא מעט פסיכולוגיה. אנחנו מכירים את ההיפוכונדרים שמקבלים כדורים והם מאמינים שזה עובר להם, אז אם מישהו חושב שנכנס לו שד והוא הלך אליו והוא הוציא את זה אכפת לנו? שיוציא להם את השדים".

בכתבה המדוברת הוצגו גם סרטונים בהם נראים מאמינים מפרכסים אל מול קריאותיו של הכומר ולעיני עשרות אלפי מאמינים מתבצעת פעולת הוצאת השדים. גם מכך משי זהב לא מתרגש. "אני יכול להראות סרטונים בלוס אנג'לס של ארה"ב הנאורה והמתקדמת עם סיפורים דומים. כולנו מכירים את המציאות גם אצלנו. אנחנו לא מכירים סיפורים על באבות ואני לא רוצה לפתוח פה ולהשוות. כולנו באותו עולם.

''תכל'ס הוא הפך לידיד ישראל ומעביר מסרים אוהדי ישראל לשלושה מיליון העוקבים ולמאמינים שלו, ואם הוא יביא לכאן אלפי מאמינים שלו לנופש רוחני והם יהפכו לידידי ישראל וישאירו פה הרבה דולרים זה מפריע לנו? הרי זה מה שאנחנו רוצים. אז יש כאלה שיושבים על כיסא ויודעים לקשקש ולכתוב ביקורת. אנשים שלא היו בעשייה יודעים לבקר".

ומה באשר לדיווחים לפיהם בתמורה לעזרה אותה נותן משי זהב לכומר יבנה הכומר בכספיו את מרכז זק"א המתוכנן לקום בעלות של עשרות מיליוני שקלים? גם בכך לא מוצא משי זהב בעיה כלשהי. "ואם אנחנו מצליחים שהוא יתרום לזק"א מה הבעיה בזה? מה העבירה בכך? מי מקנא? מה הבעיה עם זה? אנחנו עושים פעולות בכל רחבי העולם, דברים שלא ייאמנו. אנחנו בתרגיל משותף כעת עם צבא ארה"ב, אז מה הבעיה שהוא יעזור גם לזק"א?".

ובכל זאת, נשאל משי זהב, האם אין התלבטות כלשהי? האם כל רבני ארגונו מקבלים בהשלמה כזו את החבירה לכומר שכזה? בתגובה מזכיר משי זהב את ההתנגדות לכספים שגייס הרב אקשטיין למוסדות חינוך בישראל ממקורות נוצריים.

"היה על זה ויכוח גדול סביב מוסדות וישיבות שלקחו כספים. בזמנו אמר לנו הרב אלישיב שלזק"א יש דין אחר, כי זה לא ישיבה אלא ארגון בינלאומי ומותר לקחת כסף כדי להציל חיים. אנחנו מכירים את המציאות - העולם מתחלק לשניים, המקשקשים והעושים. כל מי שלא הכניס את האצבע הקטנה שלו בעשייה יחפש מתחת לאדמה ואנחנו נמשיך להציל חיים. אנחנו ארגון שהוכר באו"ם כמציל חיים ואוי לנו אם נעשה הבחנה אם מקבלים מארגון כזה או כזה.

''כל הכרטיס כניסה שלנו למדינות, כרטיס כניסה שנותן כניסה גם למדינה, מתאפשר מכך. אנחנו לוקחים כסף גם מלא יהודים כי יש לנו יחידות שעוזרות ללא יהודים ויחידות לא יהודיות. אנחנו ארגון בינלאומי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו