השר חיים כץ: לא ניתן לאף נער להתבזבז

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים השיק את תוכנית "יתד" - העצמת צעירים וצעירות בסיכון.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ג באייר תשע"ז

השר כץ
השר כץ
צילום: Marc Israel Sellem פלאש 90

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חיים כץ (הליכוד), השיק היום (יום ג') את תכנית "יתד" - יוזמה לאומית להעצמת מאות אלפי צעירים וצעירות בגילאי 18-25.

התכנית תתמקד בארבעה תחומי חיים מרכזיים: פיתוח מסוגלות עצמית, השכלה, תעסוקה, תנאי מחייה נאותים ומענה לצרכים קיומיים. במסגרת התוכנית, יופעל מערך רווחה ייחודי שיאתר את הצעירים ויצוות לכל אחד מהם חונך לחיים- "מנטור אישי", שילווה אותם במשך עשור ויתאים עבורם תכניות לפיתוח עצמי המותאמות לצרכים הייחודים.

במסגרת הכנס הוצגו נתונים עליהם יתבססו השירותים השונים שיינתנו במסגרתה. גודל האוכלוסייה בישראל בין הגילאים 25-18 נכון לסוף 2015 עמד על 988,015 איש, שהיוו כ-11.7% מכלל אוכלוסיית ישראל.

מהם 11% לא השלימו 12 שנות לימוד, 19% השלימו 12 שנות לימוד ללא תעודת בגרות, 22% ממשקי בית שהכנסתם מתחת לקו העוני, 27% מהם ערבים, 11% מהם חרדים ו-11% עולים.

מתוך כלל הצעירים היהודים בגילאי 24-20, שירותו בצה"ל 66% ובשירות לאומי 11%. מתוך כלל הצעירים היהודים בגילאי 26-23 שאינם לומדים ואינם עובדים 65% שירתו שירות צבאי מלא, 10% שירתו שירות צבאי חלקי, 7% שירתו בשירות לאומי ו-18% לא שרתו כלל.

מקרב הצעירים בגילאי 24-18, 51% עובדים או משרתים בצה"ל, 10% עובדים ולומדים, 19% רק לומדים ו-20% אינם עובדים ואינם לומדים.

מקרב הצעירים בגילאי 23-26 שאינם עובדים ואינם לומדים, או בעלי 12 שנות לימוד או פחות שעובדים, 9% דיווחו על קושי להגיע כל יום לעבודה, 12% דיווחו על קושי להגיע בזמן לעבודה, 15% דיווחו על קושי לקבל ביקורת מהממונה עליהם, 13% דיווחו על קושי להודות בטעויות שעשו, 12% דיווחו על קושי להתמיד באותה עבודה לאורך זמן, 12% דיווחו על קושי להתמודד עם בעיות או שינויים לא צפויים, ו-15% התקשו ב-3 תחומים שונים.

86% מקרב הצעירים בגילאי 18-24 גרים אצל ההורים ו-42% מקרב הצעירים בגילאי 25-29 הגרים עם ההורים אינם עובדים.

עוד הוצגו נתונים על צעירים עוברים חוק, לפיהם 6,035 צעירים הופנו לשירות המבחן למבוגרים במהלך שנת 2016, ועוד 4,350 צעירים עוברי חוק מטופלים בשירות המבחן לנוער. עוד כ-450 צעירים הם בוגרי חסות הנוער המלווים ע"י תכניות שונות באגף.

"יתד" תכלול בין היתר שירותים כגון: סיוע ומימון השלמת השכלה תיכונית לצד ליווי רגשי וחברתי; תמיכה בחיילים במצבי סיכון לקראת השירות הצבאי (במהלכו ולקראת סיומו)- פתרונות מקיפים הכוללים דיור, משפחות מאמצות, תמיכה רגשית וכלכלית, טיפול בחובות, סיוע בסבך הבירוקרטי, מלגות לימודים והשמה בעבודה, מנטורינג לחיילים יוצאי אתיופיה; ליווי צעירים יוצאי החברה החרדית ועולים חדשים; מימון לימודים אקדמאיים; הכשרה והשמה מקצועית, ליווי ושיקום אישי ומקצועי, הקניית מקצוע בעל אופק תעסוקתי וסיוע ברכישת כישורי חיים; טיפול בצעירות בזנות- איתור וזיהוי נערות וצעירות בזנות ע"י הפעלת עובדים ומתנדבים הפועלים בזירות שונות (כולל אתרי אינטרנט); בתים חמים- מסגרת יומית בקהילה המהווה מענה טיפולי, חברתי, תרבותי לנערות וצעירות; הוסטל חוץ ביתי; דירות מעבר לצעירים; הבטחת הכנסה לצעירים זכאים באמצעות קרנות הביטוח הלאומי.

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר כי ״העלאת גיל התמיכה בצעירים בסיכון היא אחד היעדים הראשונים שהצבתי לעצמי עם כניסתי לתפקיד. לא יתכן שהמדינה תשקיע מאות מליוני ש״ח ובגיל 18 תשאיר אותם לגורלם כשאין להם מסוגלות ממשית לנהל חיים עצמאיים.

''ככל שזה תלוי בנו לא ניתן לפוטנציאל של אף נער או נערה להתבזבז, נדאג להתאים עבור כל אחת ואחד מהם את המסלול האופטימלי להצלחה״, הדגיש.