מחירי תחליפי החלב בדרך לפיקוח

ועדת המחירים המשותפת למשרד האוצר ומשרד הכלכלה החליטה להכניס לפיקוח את תחליפי המזון לתינוקות.

רעות הדר , י"ד באייר תשע"ז

מחירי תחליפי החלב בדרך לפיקוח-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

ועדת המחירים המשותפת למשרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר המליצה להכניס את תחליפי המזון לתינוקות לפיקוח לפי פרק ז' לחוק הפיקוח על מצרכים ושירותים.

על פי ההמלצה, היצרנים, היבואנים ורשתות השיווק הגדולות יחויבו לדווח לוועדה את נתוני הרווחיות על תחליפי המזון לתינוקות. הוועדה תצא לשימוע ציבורי בנושא.

מנתונים שהובאו בפני הועדה עולה כי רמת הריכוזיות בשוק תחליפי המזון לתינוקות היא גבוהה ועומדת על מעל ל-80% לשני השחקנים הגדולים בשוק. כמו כן, מהשוואת מחירים בינלאומית עולה כי בשוק תחליפי המזון לתינוקות מחיר קילוגרם (בניכוי מע"מ) יקר בישראל בכ-12% בהשוואה לממוצע מדגם מדינות כגון: צרפת, ניו זילנד, הולנד, רומניה, גרמניה, צ'כיה, פורטוגל ובריטניה.

הוועדה בחנה את המצב התחרותי בשוק התמ"ל ומצאה כי מאז כניסתו של שחקן חדש לשוק תחליפי המזון לתינוקות טרם חל שינוי משמעותי דיו בנתחי השוק של השחקנים.

לאור זאת הוועדה מבקשת לבחון האם מתקיימת רווחיות עודפת בשרשרת הייצור של תחליפי המזון לתינוקות. קבלת הנתונים תאפשר לוועדה לנתח בצורה מעמיקה את הרווחיות בכל שלבי שרשרת הייצור: בייצור המקומי, בייבוא ובקמעונאות. אם תמצא הוועדה שמתקיימת רווחיות עודפת בשוק תחליפי המזון לתינוקות, תוכל הוועדה להמליץ לשרים לנקוט בצעדים נוספים.

שר האוצר משה כחלון אמר כי "בהמשך ישיר לתכנית 'נטו משפחה' אנחנו ממשיכים לייצר פתרונות שיקלו על המשפחות הצעירות ומעמד הביניים ויורידו את יוקר המחייה בישראל. תחליפי מזון לתינוקות הם מוצר צריכה בסיסי וממצאי הוועדה על ריכוזיות השוק מחייבים אותנו לפעול בהתאם. נמשיך לפעול להפחתת יוקר המחייה ולהקל על המשפחות הצעירות ומעמד הביניים''.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן אמר כי "תרכובות מזון לתינוקות מהוות נטל כספי משמעותי בסל המוצרים, של משפחה ישראלית, בה ילדים בגיל הרך. אנו מעלים היום הילוך בפיקוח על התחום, וככל שיימצא כי היצרנים מנצלים מחד את הריכוזיות בשוק ומאידך את מיעוט האפשרויות העומדות בפני הצרכנים – לא נהסס לבחון גם החלת פיקוח על התמ"ל".