נתפסו "על חם" מעבירים 200 אלף ש"ח

שישה פעילים בתנועה האיסלאמית נעצרו בחשד שהמשיכו להפעיל את התנועה למרות הוצאתה מחוץ לחוק. חלק מהכספים הועברו לחשבונות אישיים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"ז

הכסף שנתפס "על חם"
הכסף שנתפס "על חם"
צילום: דוברות שב"כ

בחודשים האחרונים נעצרו לחקירה בשב"כ שישה מפעילי התנועה האיסלאמית- הפלג הצפוני, בהם גם בכיר התנועה סלימאן אגבאריה אשר שימש כמנהל התנועה בפועל.

כזכור, בחודש נובמבר 2015 הכריז שר הביטחון על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת, ואף הוציא צווי תפיסה כנגד מוסדות וגופים רבים אשר פעלו מטעם התנועה בישראל.

במסגרת הפרשה נעצרו לחקירה פעילי התנועה, רובם תושבי אום אל פאחם, לרבות סלימאן אחמד מצטפא אגבאריה, מצטפא עלי דיאב אגבאריה, מחמד חרבי עבד זבטה מחאג'נה, פואז חסן יוסף אגבאריה, מחמוד אחמד מחמוד ג'בארין. כמו כן נעצר לחקירה מוסא מחמד חמדאן סלאמה, תושב ג'בל מוכבר.

על פי ממצאי החקירה בשב"כ ובמשטרה, הפעילים שנעצרו פעלו כדי לשמר ולהמשיך את פעילות התנועה, בדגש על פעילות התנועה בירושלים, למרות הוצאתה מחוץ לחוק. פעילות זו בוצעה, בין היתר, באמצעות עמותה שקשריה לתנועה הוצנעו ואף טושטשו, במטרה להימנע מנקיטת פעולות אכיפה.

במסגרת החקירה, שלוותה לכל אורכה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, נחקרו, מלבד העצורים, כ- 20 מעורבים נוספים בפעילות האסורה, בהם גם מייסד העמותה, עומר מוחמד אחמד גריפאת, תושב בית זרזיר.

על פי ממצאי החקירה, הגורם הדומיננטי בקידום הפעילות האסורה היה בכיר התנועה סלימאן אגבריה.

תחת הנחייתו של סלימאן אגבריה פעלו מצטפא אגבאריה והעצורים נוספים, אשר היו אחראים על פעילות זו תוך תיאום ותיווך מול קרנות מימון בחו"ל הקשורות לתנועת ה"אחים המוסלמים".
קרנות אלו, אשר שימשו כצינור כספים משמעותי ומרכזי עבור התנועה גם טרם ההכרזה עליה כהתאחדות בלתי מותרת, הוסיפו להזרים לתנועה כספים לטובת הפעילות האסורה למרות ההכרזה.

ממצאי החקירה הצביעו על כך שחלק מהתשלומים עבור הפעילות האסורה בוצעו במזומן ותוך שימוש במעטפות כסף חתומות וסגורות, כאשר הנאשמים נקטו בפעולות מכוונות אלה כדי לטשטש את פעילותם ולהקשות על השלטונות להתחקות אחריה ולאתרה.

במסגרת החקירה נתפסו שניים מהמעורבים כאשר הם מעבירים ביניהם סכום כסף של למעלה מ-200,000 ש"ח במזומן.

בשב"כ מספרים כי ממצאי החקירה הצביעו על כך שחלק מהמעורבים בפעילות האסורה שלשלו לכיסם סכומי כסף משמעותיים. כספים אלו יועדו במקור למימון פעילות התנועה, אך אותרו בסופו של דבר בחשבונות הבנק של המעורבים, אשר עשו בהם שימוש לטובתם האישית.

היום (חמישי) הוגשו כתבי אישום ובקשות למעצר עד תום ההליכים נגד השישה. בבקשת הארכת המעצר נאמר, "המשיבים מואשמים בפעילות כלכלית עניפה במסגרת ארגון טרור, שבוצעה כלפי אוכלוסייה נרחבת. ארגון זה לא זו בלבד שהוא רואה בשלטון החוק במדינה יריב, כמו עבריינים אחרים, אלא הוא רואה את המדינה כאויב, ושואף להחריבה. המשיבים ידעו היטב כי הארגון שבו פעלו הוכרז כארגון טרור, אך במעשי הסתרה, מרמה וכחש, מצאו להם דרך להמשיך ולהפעיל את ארגון הטרור, כשהם מסתתרים במסגרת משפטית אחרת שהוכנה מבעוד מועד, כדי להסוות במסגרתה את פעילות ארגון הטרור, אם יוכרז ככזה. בשל כך המשיבים אינם ראויים לאמון, ויש להגן על הציבור מפניהם באמצעות מעצרם".