האם על המדינה להכיר בארוסות החללים?

ח"כ איילת נחמיאס ורבין מקווה שהמאורסות לחללי צה"ל יזכו להכרה חוקית שתקנה להן זכויות כלכליות, "הן לא פחות מזוג שחי ביחד".

בני טוקר , ט"ז באייר תשע"ז

ח"כ נחמיאס ורבין
ח"כ נחמיאס ורבין
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ איילת נחמיאס (המחנה הציוני) יחד עם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) שיזמה את החוק להסדרת מעמדן של ארוסות של חללי צה"ל מקווה שהחוק יתקבל בקרוב.

כיום צה"ל מכיר כאלמנת צה"ל רק באשה שניהלה משק משותף עם החלל למרות שלא נישאו. הצעת החוק נועדה לעגן את מעמדן של הארוסות שמסיבות דתיות לא הספיקו לנהל משק בית משותף עם החלל.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין אומרת בראיון לערוץ 7 כי חובה על המדינה לגלות רגישות כלפי ארוסות החללים, "אני וח"כ עליזה לביא עשינו ביום שלישי בכנסת כנס הוקרה לחברות של חללי צה"ל, לא רק לארוסות, והיה מרגש. היו 50 חברות של חללי צה"ל. אני חושבת שאחד הדברים הכי מרגשים זה שנתנו להן את המקום שמגיע להן".

"אבל בהקשר למאורסות כאן יש שאלה קשה יותר. אנחנו יודעים לצערנו שהדר גולדין שעדיין לא הושב מן הקרב הותיר אחריו ארוסה, עדנה סרוסי. השבוע עדנה הייתה בכנסת בפגישה אבל היתה גם טל אילוז חברתו של סגן נתן כהן מחטיבה 401 שנהרג בצוק איתן.

הדילמה הייתה שסוגיית האירוסין היא סוגיה שלא הוסדרה מעולם. קו פרשת המים מבחינת מערכת הביטחון זה הקריטריון של ניהול משק בית משותף. לדוגמא גלי בת הזוג של בנייה רובל, הוכרה כאלמנת צה"ל כי הם נהלו משק בית משותף - זו הכרה שהיא לא רק הכרה חברתית אלא גם הכרה כלכלית. אני מרשה לעצמי לספר לך שכשיוני נתניהו נהרג הוא וברוריה בת זוגו לא היו נשואים אבל היא הוכרה כאלמנתו כי הם חיו ביחד״.

לדבריה המדינה תהיה חייבת למצוא את הדרך להסתגל למציאות חברתית שונה שבה מערכות יחסים ממוסדות ומוסדרות בדרך שונה. ״השאיפה שלי שנשים שהיו מאורסות על פי הדת, למרות שלא ניהלו משק בית משותף בגלל הרקע הדתי, יזכו להכרה - גם כלכלית".

ח"כ ורבין לא בטוחה שהצעת החוק להכרה במאורסות תעבור בסיבוב הזה, "החוק יעלה בשבוע הבא כהצעת חוק. ספק אם זה יעבור הפעם כי מערכת הבטחון עדיין לא בשלה, אבל המערכת צריכה לדון בכל הדברים האלה ולעשות חושבים. אני מבינה שזה נושא מורכב ויש חלוקי דעות קשים במערכת הביטחון שאולי צריכה את הזמן שלה, אבל עדנה וטל הן כבר כמעט שלוש שנים אחרי צוק איתן. הייתי רוצה שמעמדן יהיה כבר מסודר״.