רבני הציונות הדתית: לדחות את ההילולה-לא לגרום לחילול שבת

רבנים בציונות הדתית משמיעים ביקורת חריפה על קיום הילולת רבי שמעון בר יוחאי במוצאי שבת, בשל העובדה שאלפי אנשי כוחות הביטחון יצטרכו לחלל שבת כחלק מההיערכות לאירוע ההמוני.

את הסרטון פותח הרב יגאל קמינצקי, ראש מרכז תורה ומדינה, שאומר "אם היינו שואלים את רבי שמעון בר יוחאי בעצמו, היה אומר לוותר על ההדלקה ובלבד שלא תתחלל ולו במעט השבת".

רבה של ירושלים הרב אריה שטרן קרא לדחות את ההילולה כדי למנוע את חילול השבת. "אני חושב שאין דרך אחרת אלא לדחות את הפעילות ולהעביר אותה ליום ראשון בערב במקום מוצאי שבת".

הרב פרופ' נריה גוטל הוסיף כי "רבי שמעון בר יוחאי הקפיד וכיבד את השבת, יעלה על הדעת שתחולל שבת עבור רבי שמעון בר יוחאי? כל זה חילול שבת עצום של כוחות הביטחון והסעות וכוחות הכיבוי".

הרב שלמה אבינר, רב היישוב בית אל וראש ישיבת עטרת ירושלים אמר כי "זה נורא ואיום. שבת בוודאי יותר חשוב מל"ג בעומר".

הרב אורי שרקי ממכון מאיר ציין את הדאגה לשבת של כוחות הביטחון. לדבריו רבי שמעון בר יוחאי "בוודאי היה שמח שההילולה שלו לא תהיה כרוכה בהשבתת כוחות הביטחון ממנוחת שבתם".

ראש מוסדות נעם-צביה לשעבר, הרב איתן איזמן, הזכיר כי "קדושת שבת היא מעל כל המנהגים. כולנו יחד עם הרבנות הראשית פונים לכולם לשמור על קדושתה של השבת".

הרב אלישע וישליצקי, ראש בית מדרש מהו"ת, הוסיף "מי שנאמן באמת לדרכו של רשב"י אמור להיות נאמן לכבודה של השבת. העובדה שהשבת נשמרת במישור הציבורי, המישור של כוחות הביטחון זה חלק מהותי מהנאמנות לשבת.

"דוחים את ההדלקה ולא נכנסים לשום ספק שבקלים שמא מישהו אחד יחלל שבת". הרב וישליצקי הדגיש כי "הקדוש ברוך הוא יקבל ברצון את הדחייה הזו, הקדוש ברוך הוא דרך תורתו של רשב"י יברך את כל הנאמנים והנאמנות לרשב"י".

ארגון חותם אשר הפיק את הסרטון הסביר, "ראינו את חובתנו לתבוע את כבודה של השבת. מצער שדווקא ציבורים אשר הדאגה לשבת היא נר לרגלם, לא אפשרו לדחות את ההדלקה, והתעקשו על קיומה בשעה מוקדמת אשר לדאבוננו ככל הנראה תגרום לחילול שבת המוני.

''לכבודו של רשב"י ולכבודה של השבת היה ראוי לדחות את ההדלקה. אנו ציפייה כי סרטון זה אולי יעורר ולו במעט את הגורמים השונים, וימעט את חילולי השבת", מסרו אנשי הארגון.