אמוץ זהבי
אמוץ זהבי צילום: יוסי לשם

פרופ' אמוץ זהבי, ממייסדי החברה להגנת הטבע, חוקר ואיש טבע, הלך ביום שישי אחרי הצהרים (אתמול) לעולמו, בן 89.

פרופ' זהבי, אבי תורת ההכבדה בטבע, עמד בראש החברה להגנת הטבע בשנותיה הראשונות, ניהל את בית ספר שדה חצבה, שימש כפרופסור באוניברסיטת תל אביב וקיבל בשנת 2008, במסגרת חגיגות ה – 60 למדינה, פרס מפעל חיים על תרומתו לאיכות הסביבה. חלק נכבד מעבודתו המחקרית, הקדיש זהבי לעבודה עם ציפורי הזנבנים שבחצבה.

אמוץ זָהַבי נולד בשנת 1928, הוא היה זואולוג וביולוג אבולוציוני ישראלי, מאוניברסיטת תל אביב, ואחד מהמייסדים של החברה להגנת הטבע, ביחד עם עזריה אלון, שהלך לעולמו בשנת 2014, בן 96.

זהבי ידוע בעיקר הודות לתיאוריה של עקרון ההכבדה, שאותה פרסם בשנת 1975, בעקבות מחקר על ציפורי הזנבנים, ואשר מסבירה את ההתפתחות של מאפיינים, התנהגויות או מבנים, שנראה כי הם מסכנים את הפרט. לדוגמה, הטווס מטפח זנב צבעוני, שעלול להקשות עליו להסתתר מפני חיות טרף.

התיאוריה של זהבי, טוענת שמאפיינים אלו התפתחו על ידי ברירה מינית, כאיתות לבנות המין המחוזר. ההתבלטות בשעת סכנה, הנובעת מהתכונה "המכבידה", מהווה סימן שהפרט בטוח בעצמו. באופן פרדוקסלי, הביטחון העצמי המשודר על ידי מאפיינים אלה, מרתיע תוקפים פוטנציאליים, ומגדיל את סיכויי ההישרדות של הפרט.

אמוץ זהבי, יחד עם עזריה אלון, יזמו והקימו את החברה להגנת הטבע בשנת 1953, במטרה להקים חברה ציבורית, בעלת תשתית רחבה, שתרכז את הפעילויות השונות בתחום שמירת הטבע. זהבי שימש במשך שנים ארוכות כמזכיר החברה להגנת הטבע, הוא עמד בראש הארגון בשנותיו הראשונות, בעברו ניהל את בית ספר שדה של החברה להגנת הטבע בחצבה, וכיהן כפרופסור אמריטוס של המחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

כשזכתה החברה להגנת הטבע בפרס ישראל, על תרומה מיוחדת לטובת המדינה והחברה, צוינו במיוחד שניים ממייסדיה: אמוץ זהבי ועזריה אלון.

באוגוסט 2008 קיבל זהבי, במסגרת חגיגות שנת ה - 60 למדינת ישראל, פרס על מפעל חיים, בשל תרומתו לאיכות הסביבה, מטעם המשרד להגנת הסביבה.

בשנים האחרונות חילק זהבי את זמנו, בין מחקר בבית ספר שדה חצבה, שהתמקד בציפורי הזנבנים, לשהייה בביתו שבתל אביב.

הלווייתו של זהבי תתקיים ביום שני, בשעה 17:00, בחצבה.

מנכ"לית החברה להגנת הטבע, איריס האן, מסרה, "זהו יום אבל לחברה להגנת הטבע ולטבע ולסביבה בישראל. אמוץ היה ממעצבי דרכה של החברה להגנת הטבע ומעמודי התווך שלה, במשך שנים רבות. איש טבע, מדען, חלוץ, שהיטיב לשלב בין מחקר פורץ דרך, לבין עשייה סביבתית משמעותית לשמירת הטבע בישראל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו