נהר הדנובה הזורם במרכז בודפשט
נהר הדנובה הזורם במרכז בודפשטצילום: Yossi Zamir/Flash90

חברי הארגון הימני קיצוני בהונגריה "64 מדינות" העלו לרשתות החברתיות סרטון וידאו בו הם נראים מגיעים כאשר הם לבושים במדי הארגון השחורים אל המרכז היהודי "אורורה" בבודפשט.

מדובר במרכז המשמש כמרכז סיוע למהגרים ולקבוצות אתניות שונות, כמו גם מרכז סיוע לקהילה ההומו – לסבית.

בסרטון נראים הפעילים תולים על קירות הבניין מודעות פוסטרים בהם נראה המיליארדר היהודי הונגרי ג'ורג' סורוס עם הסימן "איקס" על פניו, יחד עם כתובות נאצה כלפיו.

שבעת הצעירים, לבושים בשחורים וגלוחי ראש, צילמו את עצמם ברובע השמיני של בודפשט, שם נמצא המרכז היהודי שדווקא אינו ממומן על ידי סורוס. הרובע משמש מקום מגורים לחברי קבוצות מיעוט בהונגריה, ביניהם צוענים ומהגרים רבים.

בסרטון הם צילמו את עצמם מדביקים את הכרזות ועליהן הסיסמא "לעצור את סורוס" על קירות המרכז היהודי שהוקם בשנת 2014 על ידי "מרום" – ארגון המזוהה עם התנועה הקונסרבטיבית.

לאחר מכן העלו חברי "64 מדינות" גם הודעה באתר האינטרנט של הארגון, בה נמסר כי "המרכז היהודי קידם מעגלים סוטים ואירח את מרכז הגאווה של בודפשט ואת מרכז התקשורת של הקהילה הצוענית". לאחר מכן איימו אנשי הארגון כי "הקבוצות המשתמשות באורורה רחוקות מלהיות בלתי ניתנות לפגיעה. אנו נגיע "להגיד שלום" שוב". פעילי הארגון הימני קיצוני גם ריססו כתובות נגד סורוס על המדרכה מחוץ למרכז היהודי בבודפשט.

אדם שונברגר, נשיא ארגון "מרום" שהקים את המרכז ומפעיל אותו מאז שנת 2014, אמר כי מדובר "במקרה הראשון מסוגו של ארגון ימין קיצוני שמתנכל למרכז היהודי. הודענו לרשויות על כך".

בחודשים האחרונים מתנהל מסע מתמשך של ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, נגד סורוס. אורבן טוען כי סורוס מממן כניסת מהגרים מוסלמים לאירופה, ומהווה סיכון ליבשת. ממשלת הונגריה גם העבירה חוק המיועד לסגור את "אוניברסיטת מרכז אירופה" שהקים סורוס בבודפשט, מהלך שגרם להפגנות מחאה מצד חברי הקהילה האקדמית וסטודנטים רבים בהונגריה.