זילבר: דרישת רגב בלתי חוקית

המשנה ליועמ"ש הודיעה לאגודה לזכויות האזרח כי הבהירה לשרת התרבות שהיא אינה רשאית לדרוש דיווח מוקדם על תוכנם של אירועי תרבות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח באייר תשע"ז

תומכת באגודה. המשנה ליועמ"ש דינה זילבר
תומכת באגודה. המשנה ליועמ"ש דינה זילבר
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, פנה לאחרונה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, ודרש ממנה להבהיר לשרת התרבות מירי רגב כי היא חורגת מסמכותה.

יקיר טען במכתבו כי רגב "מהלכת אימים" על ראשי רשויות ועל מוסדות תרבות בכך שהיא מבקשת לשלול מימון ממי שמעז לקיים אירוע שתוכנו לא מוצא חן בעיני השרה.

במכתב התשובה ששיגרה זילבר לאגודה לזכויות האזרח, היא מציינת כי בעקבות המכתב פנתה לשרה רגב והבהירה לה בשם היועמ"ש כי אכן לא ניתן למנוע מימון עקב תוכן היצירות המוצגות והאירועים המתקיימים במוסדות.

"מדובר בהצטברות מדאיגה של מקרים המעבירים מסר בעייתי כי פעילותם של מוסדות התרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עינה הפקוחה של המדינה, כי הם נתונים לפיקוח וניטור מתמידים מטעם השלטון, בחינה היורדת לשורשו של חופש הביטוי. מסר זה מתעצם ביתר שאת נוכח תכיפותן של פניות אלו", כתבה המשנה ליועמ"ש זילבר בתשובתה לאגודה לזכויות האזרח.

לפי המשנה ליועמ"ש, הפניות לרשויות המקומיות, מוסדות תרבות או גורמים אחרים יוצרות רושם כי התמיכה במוסדות היא על תנאי ותלויה "במצב הרוח השלטוני". לכן היא קובעת שמדובר בפניות לא לגיטימיות ושיש להימנע מהן.