נתניהו עם נשיא אזרבייג'ן
נתניהו עם נשיא אזרבייג'ן צילום: לע"מ

מחר (שני) תציין וועדת העליה הקליטה והתפוצות מלאת 25 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל לאזרבייג'ן. לקראת האירוע שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם יו"ר התאחדות עולי אזרבייג'ן, לב ספיווק.

כבר בראשית דבריו מציין ספיווק כי היחסים הטובים וההדוקים בין ישראל לאזרבייג'ן מתקיימים על אף שלא רק שמדובר במדינה מוסלמית החברה בליגה הערבית, אלא במדינה שיעית. זאת בין השאר משום שתושביה אוסלמו לפני מאות שנים בכוח על ידי השיעים והם זוכרים היטב ולרעה את התהליך הכוחני שעברו.

ספיווק מציין בדבריו כי הגיבור הגדול של העם באזרביג'אן הוא מנהיג בשם בבק שהיה לפני כשש מאות שנים מלכה של אחת הממלכות שלימים הרכיבו את אזרביג'אן, וההערצה אליו נובעת מהמאבק והמלחמה שניהל נגד האיסלום השיעי של תושבי ארצו, למאבק זה הצטרפו מלכים נוספים ועל אף שהמאבק ההוא נכשל נותרה דמותו כנערצת ביותר על ידי העם האזרי.

"הוא לא הצליח במלחמה שלו, אבל הם זוכרים שלפני כן הם היו מתפללי אש. הארמון הגדול ביותר של מתפללי האש נמצא באזרבייג'אן. היום זה אתר תיירותי מאוד יפה. זו מדינה של נפט וגז. מבריאת העולם הגז יוצא שם מהאדמה ללא קידוחים ותמיד יש שם אש, מזה נולדה דת מתפללי האש", הוא מספר.

על יחסיה של האומה עם מדינות הליגה הערבית הוא מספר כי מדינות אלה אינן מאיימות על אזרביג'אן שכן הן זקוקות לה ולנפט והגז שהיא מפיקה.

בדבריו מזכיר ספיווק את מאבקיה של אזרביג'אן מול שכנותיה כמעט מכל עבר, רוסיה ארמניה ואיראן, כאשר הגבול הגיאורגי הוא הידידותי היחיד עבורה בעוד הארמנים כבשו מאזרביג'אן עשרים אחוז מהמדינה. "זו המדינה היחידה שקנתה מאיתנו את 'כיפת ברזל'. היא היחידה שמבינה את הצורך ב'כיפת ברזל' כי הם המדינה היחידה שיורים עליה טילים". רוסיה עדיין לא הפנימה, הוא מסביר, את עצמאותה של אזרביג'אן ואיראן מנהלת יחסים מורכבים בעלי עליות ומורדות עם הממשל האזרי.

"זו מדינה לא גדולה עם הרבה נפט וגז שנמצאת במקום מרכזי. המעבר בין איראן לרוסיה הוא רק דרך אזרבייג'אן", הוא מציין ומוסיף כי ישראל הייתה המדינה הראשונה שהכירה בעצמאות האזרית. "לפני 25 שנה, ב-18.10.92 הם נפרדו מברית המועצות ונולדה מדינה חדשה. בדצמבר חתמנו איתם הסכם שלום ובאפריל ההסכם הזה עבר בכנסת ונכנס לתוקף.

"חצי שנה אחר כך נפתחה השגרירות שם שפועלת עד היום. כולם יודעים שברחבי העולם יש שגרירים מקצועיים ויש פוליטיים. השגרירים הישראליים באזרביג'אן היו תמיד רק מקצועיים וזה מעיד על חשיבות הקשרים בין המדינות".

"העסקאות הגדולות ביותר שלנו בנושאי נשק הם עם באזרבייג'אן. הם קונים מאיתנו הכול, מתבור ועד כיפת ברזל. אנחנו מקבלים מהם שישים אחוז מצריכת הנפט של ישראל. ברשימת המדינות היבואניות אנחנו במקום השלישי אחרי טורקיה וסין", אך עם זאת, הוא מדגיש, אם נבחן את אופי הייבוא והייצוא הישראלי למדינה נראה כמעט כולו נשק ונפט וללא שני אפיקים אלו הסחר בין המדינות מסתכם בכשני מיליון דולר בלבד.

לדבריו "יש עוד הרבה דברים שאנחנו יכולים לקנות מהם ולמכור להם. לדוגמא, בשבוע שעבר קניתי תפוח עץ מטורקיה. באזרבייז'אן התפוח יותר טוב טעים וזול. לפני 10-15 שנה סיפקנו להם הרבה טכנולוגיות חקלאיות. הם גידלו עליהן את הזנים שלהם, וזה יצא טוב, טעים, זול ובכמויות גדולות". לפי שעה הוא עצמו אינו יודע מדוע הסחר בין המדינות אינו פורץ לאפיקים נוספים מעבר לנשק ונפט, "אולי יש חוקים שמפריעים ואולי פשוט לא יודעים שיש אפשרות כזו".

ספיווק מתאר את עולם התיירות האזרי כקורץ ומושך במיוחד. "לפני שבועיים הייתי בבקו, עיר הבירה. יש להם עלייה דרמטית של תיירות מרוסיה ומדינות ערב. התיירים הערבים שיש שם הרבה יותר נעימים מהערבים שאצלנו", הוא מעיר בחיוך ובאשר לתיירות המגיעה משם לכאן, לישראל, הוא מספר כי כעת יוצאים "שלושה מטוסים בשבוע. כמעט ואי אפשר לקנות כרטיס אם לא מזמינים חודשיים שלוש מראש. חברת התעופה היא רק האזרית, ועכשיו יש מו"מ למטוס רביעי שייצא משם על ידי חברה ישראלית".

"בישיבה שתתקיים מחר יעלו הנושאים האלו, אבל השאלה העיקרית היא ההישגים של יוצאי אזרבייג'אן בישראל. אפשר למצוא את יוצאי העדה בכל מקום, בכל בית חולים ואוניברסיטה תמצא יוצא אזרבייג'אן, אבל זו עדה שקטה שמנסה להתפרנס ולהצליח במקצועות. הרוב בעלי תואר שני או שלישי אבל אין לנו כוכבים שפרצו החוצה. אני לא יודע למה. לא תמצא מנהל בית חולים או מנהל מחלקה, אבל תמצא אותנו בתוך המחלקות", הוא מעיר.