מצלמות בבתי אבות: השרים לא החליטו

ועדת השרים לחקיקה דחתה את ההכרעה בנוגע להצעת החוק שתחייב מוסדות סיעודיים להתקין מצלמות. ח"כ שמולי זועם.

ערוץ 7 , י"ח באייר תשע"ז

מצלמות בבתי אבות: השרים לא החליטו-ערוץ 7
איציק שמולי
צילום: חזקי ברוך

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (א') בישיבתה לדחות את ההצבעה על הצעת החוק שתחייב כל מסגרת סיעודית להתקין מצלמות בין כתליה.

את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), יואב קיש (ליכוד), שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו), ועליה חתמו 81 חברי כנסת מכלל סיעות הבית.

על פי הצעת החוק, כל מסגרת סיעודית תחויב להתקין מצלמות בין כתליה במשך כל שעות פעילותה, לרבות שעות הלילה, כך שבמקרה של חשד להתעללות או פגיעה יוכלו הרשויות להשתמש בחומר המצולם לצורך גיבוש תשתית ראייתית מספקת.

נציין כי חלק ניכר מהתיקים של פגיעה בקשישים חסרי ישע (41%) נסגר מחוסר עניין לציבור ושיעור דומה של כ-30% נסגר בשל קושי ממש לגבש תשתית ראייתית.

בהצעת החוק הודגש כי המצלמות לא ישדרו בזמן אמת לגורמים חיצוניים כלשהם להוציא מערך הפיקוח של משרד הבריאות. התיעוד המצולם יוכל לשמש רק את המשטרה, ואך ורק במקרים שבהם קם חשד ממשי להתעללות באותה המסגרת. בחדר שבו שוכב קשיש יותקנו מצלמות, אך יופעלו באישור הקשיש או משפחתו בלבד.

ח"כ שמולי הגיב להחלטת ועדת השרים ואמר "מילא שמשרד הבריאות לא עשה כלום עד עכשיו כדי להגן על הקשישים, עכשיו מנסים שם להכשיל יוזמות של 81 חברי כנסת שהחליטו שאי אפשר להמשיך ככה ולספק הגנה על הקשישים.

''מצער שחלק מהשרים בוחרים להפקיר את הקשישים כשברור שמקרה ההתעללות הבא כבר בדרך- אני בטוח שאם חלילה מדובר היה בהורים שלהם שנמצאים בטווח הפגיעה הם היו מאשרים את החוק כבר מזמן", טען שמולי.