גפני: לא ילמדו אותי איך לחוקק

ח"כ גפני דוחה את הטענות שהושמעו בבג"ץ על ידי נציגי משרד המשפטים נגד הליכי החקיקה בועדת הכספים, בעקבות עתירת מס דירה שלישית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט באייר תשע"ז

גפני: לא ילמדו אותי איך לחוקק-ערוץ 7
לא תלמדו אותנו. גפני
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) השיב הבוקר (שני) בפתח ישיבת ועדת הכספים על הביקורת שנשמעה ע"י נציגי המדינה בבג"ץ על אופן חקיקת חוקים בוועדת הכספים.

"מהדיון בבג"ץ ומתשובת המדינה לבג"ץ עולה שלכאורה, בוועדת הכספים לא יודעים כיצד לחוקק חוקים. מסתבר שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה אפילו מכין לנו תכנית על-מנת שנלמד איך מחוקקים חוקים", פתח גפני.

לדבריו, "הטענה היתה שהדרך לחקיקת מיסוי דירה שלישית אינו יוצא מן הכלל ועכשיו נעבור הכשרה בחקיקה. אז בהזדמנות הזו אני אומר לאנשי משרד המשפטים ולכל נציגי הממשלה: אף אחד לא ילמד אותנו כיצד לחוקק חוקים".

"בקדנציה הזו חוקקנו חוקים יותר מכל ועדה אחרת, מעבר לעבודה הרבה במכלול נושאים נוספים. הבעיה היא דווקא בממשלה. מגיעים לכאן נציגי משרדים שבדיון אחד אומרים דבר אחד ולמחרת אומרים את ההיפך. כך למשל היה בדיון על חוק קצא"א. בדיונים סגורים נציגים מאותו משרד אמרו דבר אחד ולמחרת סתרו את עצמם. נציגי הממשלה השונים התווכחו כאן על שולחן הוועדה", ציין גפני.

גפני הוסיף, "ועדת הכספים, המובילה בעבודה בכנסת, יודעת גם יודעת לחוקק והעובדה – אף חוק ממשלתי שמגיע לכאן לא יוצא כפי שהוא בא. לא רק שהוועדה היא לא חותמת גומי, היא גם משאירה חותם משמעותי ומשנה כל הצעת חוק שמגיעה לכאן בהתאם לצרכים הציבוריים ולמחויבות הציבורית שלנו כנבחרי ציבור".

כדוגמה, ציין גפני את החוק שאישרה הוועדה בשבוע שעבר בנושא נקודות זיכוי במס להורים עובדים, שהוועדה קיימה דיון מעמיק בחוק ואף הכניסה בו שינויים משמעותיים בתמיכה משותפת, קואליציה ואופוזיציה.

חיזק את דבריו ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שאמר: "גם בנושא הטבות המס ליישובים, אחרי שנים רבות שכל הממשלות משכו ידיהן מעיסוק בנושא הנפיץ הזה, היתה זו דווקא ועדת הכספים שגילתה אחריות והכריעה בנושא ואף הובילה להגדלה משמעותית של סך התקציב המיועד להטבות המס ליישובים בפריפריה".