שרת המשפטים שקד
שרת המשפטים שקד צילום: דוברות שרת המשפטים

שרת המשפטים איילת שקד העניקה הבוקר (שני) את פרס השרה לשקיפות שלטונית בטקס שנערך במוזיאון ארצות המקרא בירושלים.

"מדינה דמוקרטית אינה יכולה להרשות לעצמה משטר שושואיסטי, משטר 'צללים'. משטר שכזה עלול לעודד התנהלות בלתי הולמת ולעתים אף בלתי חוקית של נבחרי הציבור, וכמובן להוביל לירידה ניכרת באמון בנבחרי הציבור ומוסדות השלטון", אמרה שקד בטקס.

לדבריה, "תמו ימי 'הלחם והשעשועים' של הקיסרות הרומית, בהם דאג השלטון להסחת דעתו של הציבור מהבעיות המהותיות של המדינה על ידי שעשועים, אוכל ומתן הטבות".

"מאז חילקתי את פרס השקיפות הראשון לפני כשנתיים, דייקנו והרחבנו את רשימת הרשויות הציבוריות עליהן חל החוק כך שהרשימה הוכפלה ועומדת כיום על קרוב ל-2000 רשויות, אנו ממשיכים לשקוד להביא לידיעתם של כלל הרשויות הרלוונטיות את חובותיהם מכוח החוק וכן לנסות לפשט ולהקל על הציבור בהגשת בקשות, בין באמצעות ריכוז דרכי ההתקשרות ובין באמצעות שיפור הכלים הטכנולוגיים העומדים לטובת נושא זה", הוסיפה שקד.

השרה הכריזה על הזוכים בפרס ואמרה: "ברצוני לברך את יו"ר הכנסת חה"כ יולי (יואל) אדלשטיין אשר הכנסת בראשותו הציבה רף משמעותי לרשויות אחרות בישראל, כמו גם לפרלמנטים בעולם. תמשיכו להוביל ולאתגר אותנו.

''בהכירי את עבודת המשטרה אני יכולה רק לשער על המורכבות האינהרנטית העומדת לפתחה של יחידת חופש המידע במשטרת ישראל. אני שמחה כי במורכבות זו יש מי ששם לנגד עיניו את הרצון להעניק שירות מהיר, מקצועי ומקיף – במגבלות החוקיות. אני מברכת את סנ"צ לימור בן נתן העומדת בראש יחידה זו על הובלת היחידה להישגים ולהערכה לה היא זוכה גם מחוץ לארגון''.

שקד סיפרה כי ''בקרב ממונים, החלטתי השנה להעניק פרס השקיפות השלטונית לשלוש ממונות, כל אחת בגין פעילותה המבורכת בתוך ארגונה: סא"ל לימור גרוס ויסבוך - ממונה בצה"ל, גב' עינת אדרי - ממונה ברשות מקרקעי ישראל וגב' ריקי דהן - ממונה בעיריית ראשון לציון.

''אני רוצה לברך את הזוכות על הפעולות והיוזמות שנקטתן ועל התרומה שלכן לקידום השקיפות השלטונית. עלו והצליחו'' שקד גם הודתה ליחידה הממשלתית לחופש המידע, ''המסייעת לי לקדם את השקיפות בממשלה ובכלל במגוון דרכים וביניהן – חלוקת פרס מכובד זה. תבורכו".