ראשי ועדים תומכים בעוזרים המשפטיים

24 ראשי ועדי עובדים במשק במכתב חריף לשרת המשפטים, "מעולם לא נתקלו במקרה שכזה. בכלל לא מתקיים משא ומתן".

נתנאל כ"ץ , י"ט באייר תשע"ז

ראשי ועדים תומכים בעוזרים המשפטיים-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

ראשי ועדי עובדים ממגזרים שונים במשק יצאו היום (שני) בקריאה לשרת המשפטים ולהנהלת בית המשפט, לנהל משא ומתן עם ועד עוזרי השופטים.

"בכל סכסוכי העבודה במשק מנהלים תמיד משא ומתן לשיפור תנאי ההעסקה של העובדים, כאן המקרה שונה לחלוטין, אנחנו מעולם לא נתקלו במקרה שכזה. בכלל לא מתקיים משא ומתן, הועד רק מקבל תכתיבים חד צדדיים מהנהלת בתי המשפט. עורכי דין העובדים כעוזרים משפטיים לשופטים, כ-90% מהם נשים, פשוט מעמידים בפניהם עובדות מוגמרות, ללא כל מתן ביטוי לעמדתם", כותבים ראשי הועדים.

על המכתב חתומים 24 ראשי ועדי עובדים, ובהם גם פנחס עידן, יו"ר ועד העובדים הארצי של רשות שדות התעופה, מיקו צרפתי, יו"ר ארגון עובדי חברת החשמל לישראל, עו"ד אורית קורין, יו"ר ארגון הפרקליטים, ברק לוי, יו"ר ועד עובדי פלאפון ועוד.

עוד נאמר במכתב: "התכתיב של ההנהלה כולל הורדת שכר משמעותית, אשר באה יחד עם איום בפיטורים מיידיים. כדי להאריך את ההעסקה, מוכרחים העוזרים המשפטיים לחתום על חוזה אישי חדש עם הרעת תנאים זו. בנוסף, מוכתב להם התנאי להפסקה שרירותית של העסקתם עם תום 6 שנים לעבודתם".

"יודגש, העוזרים המשפטיים אפילו אינם מבקשים קביעות, רחוק מכך. כל שהם מבקשים הוא שיאפשרו להם לעבוד. זוהי זכות אלמנטרית של כל עובד במדינת ישראל – להמשיך לעבוד כל זמן שהממונה מרוצה מן העבודה", מוסיפים ראשי הועדים במכתב.

"התנהלות שכזו מול ועד עובדים איננה לגיטימית, ואיננו יכולים להחריש נוכח תקדים שכזה. אנו קוראים להנהלת בית המשפט להתנהל בתום לב, ולעשות את הדבר הבסיסי ביותר המצופה ממנה – לקיים משא ומתן על הסכם קיבוצי עם העובדים", מדגישים ראשי הועדים.

מכתב זה בא במקביל לדיון בבג"ץ בעתירה שהגישה הסתדרות העובדים הכללית וועד העוזרים המשפטיים לשופטים, נגד הנהלת בתי המשפט, נציבות שירות המדינה והממונה על השכר באוצר, בבקשה להימנע מפיטורי העוזרים המשפטיים שהגיעו למועד תום משך העסקתם, ולבטל את קציבת הכהונה. בשלב זה, בג"ץ הורה לצדדים לקיים משא ומתן אינטנסיבי ולנסות להגיע להסכמות.