זיהום חמור משפכי צפון רצועת עזה

ראש מועצת חוף אשקלון תובע מהשרים ליברמן ואלקין לפעול נגד זיהום חמור של אקוויפר החוף הנגרם מביוב גולמי שזורם מצפון רצועת עזה.

ערוץ 7 , כ' באייר תשע"ז

זיהום חמור משפכי צפון רצועת עזה-ערוץ 7
זיהום חמור בנחל חנון
צילום: דוברות מועצת חוף אשקלון

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, פנה לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולמספר גורמים נוספים וביקש את התערבותם כדי לפתור את בעיית התברואה הנגרמת באזור בשל שפכים הזורמים מצפון רצועת עזה ומגיעים סמוך ליישובי עוטף עזה.

בפנייה אל השר ליברמן, השר להגנת הסביבה זאב אלקין וליואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, דרש פרג'ון לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותם על מנת למגר את התופעה ולמנוע הישנותה בעתיד.

במכתבו ציין פרג'ון כי מאז השבוע שעבר (9.5.17) מוזרם ביוב גולמי ממתקן טיהור השפכים בית חנון, שבצפון רצועת עזה, דרך אפיק נחל חנון. הביוב הגולמי זורם אל נחל שקמה ומזהם את כל מערכת אקוויפר החוף.

"הזרמה של שפכים אלה יוצרת מוקדי דגירה ליתושים, באופן חסר תקדים. ברצוני להדגיש כי נחל חנון מהווה זה שנים מוקד להתפרצות קדחת הנילוס, אשר השפעתה מהווה איום אמיתי על בריאות הציבור", הדגיש פרג'ון והוסיף כי מעבר לבעיה הבריאותית המיידית, "זרימת הביוב באפיק הנחל גורמת לזיהום הידרולוגי שאת תוצאותיו נחוש בעתיד הקרוב".

במועצת חוף אשקלון מציינים כי אין מדובר בתופעה חדשה. בשנה שעברה נאלצה המועצה להתמודד עם אותו מפגע אך בהיקף קטן יותר. מ"מ מנהלת האגף לאיכות הסביבה במועצה, מרלין סבן, ציינה כי האגף ביצע בשבוע שעבר חסימות חול באזור הנחל הסמוך ליישובים כדי למנוע גלישת ביוב ומדי יום מתבצעות שאיבות של השפכים בעזרת ביובית כדי למנוע את זיהום הקרקע. "המועצה גם מבצעת הדברה מאסיבית לאורך תוואי הנחל. רשות הניקוז מסייעת בעבודות החישוף והניקיון וגם מינהלת הביוב ורשות המים מעורבות בעניין. אנחנו עושים ככל שניתן למזער נזקים, אולם נדרש סיוע של הממשלה", ציינו במועצת חוף אשקלון.