מוזס לנגידה: להקל בתנאי קבלת משכנתא

"ישנם מגזרים שאין להם סיכוי להגיע לדירה משלהם אפילו אם יזכו במחיר למשתכן, כי ללא משכנתא לא ניתן לממש הרכישה", אמר מוזס.

חיים לב - ערוץ 7 , כ' באייר תשע"ז

מוזס לנגידה: להקל בתנאי קבלת משכנתא-ערוץ 7
התנאים הוקשחו. מנחם אליעזר מוזס
צילום: פלאש 90

יו"ר סיעת יהודת התורה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, פנה במהלך ישיבה שקיימה וועדת הכספים בנושא חוק הוועדה ליציבות פיננסית לנגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג.

ח"כ מוזס ניצל את הגעתה של הנגידה לועדה והעלה בפניה את סוגיית יוקר המשכנתאות והקשיים בקבלתן בתנאים סבירים.

"הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה כי קיימת ירידה מינורית במחירי הדיור. אחת הסיבות המסבירות זאת, היא הירידה בביקוש למשכנתאות הן בשל הריבית הגבוהה והן בשל הקשחת התנאים לקבל משכנתא. ישנם מגזרים שאין להם שום סיכוי להגיע לדירה משלהם אפילו אם יזכו במחיר למשתכן, כי עדיין, ללא המשכנתא לא ניתן לממש את הרכישה", אמר.

מוזס פנה לנגידה ושאל, "מדוע לא מאפשרים הבנקים להסתפק בשעבוד הדירה העומדת לרכישה במקום הוכחה להכנסה גבוהה מהממוצע הסביר? אם הדרישה היא להכנסות בסדר גודל של 12,000 שקל הרי שאין סיבה לזוג הצעיר לעבור לפריפריה, שם אין סיכוי שישתכר סכומים אלה. ואם ביכולתו להשתכר כך, הרי שיבחר להישאר במרכז הארץ ולהמשיך לקבל הכנסה גבוהה. למה שילך לפריפריה?"

לדבריו, לשני מיליון העניים בישראל "אין כלל סיכוי להגיע לדירה. בעבר יכלו אנשים אלו להיעזר ב'לווה נוסף'. הורים שהיו מסייעים בדרך זו לילדיהם. היום האפשרות הזו נעלמה. הבנקים אינם מאשרים זאת עוד כבעבר. אני כאן שופר גם לפקידים בכירים בבנקים, שכואב להם לראות איך מאכזבים את מחוסרי הדיור".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר בתגובה כי ועדת הכספים תקיים ישיבה מיוחדת בנושא אליה תוזמן נגידת בנק ישראל.